Науково-довідкова бібліотека
14884 книги та брошури від ХІХ ст.,
411 комплектів журналів,
3720 річних підшивок газет,
10 спеціальних видань.
Бібліотека зберігає історичну, краєзнавчу, науково-довідкову літературу.
Серед періодичних видань – газети та журнали, що виходили на території області.
Нові надходження

Межиріцькі сповіді: історичний роман-хроніка в новелах у двох книгах: книга друга: видання друге, доповнене та ілюстроване.
/ М.О. Манько – Суми: видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2022. – 446с.
Монографія являє собою історичну реконструкцію обставин функціонування шлюбно-сімейного інституту в середовищі селян та міщан православного віросповідання на теренах Лівобережної України другої половини ХVІІІ – першої половини ХІХ століть.
Для фахівців з різних галузей гуманітаристики – істориків, демографів, соціологів, правознавців, етнологів.

Дорогами Сковороди. Слобідська Україна
/ В. Горбоносов, А. Парамонов – Х.: Точка, 2022. – 132 с.
Книга-подорож меморіальними місцями та архівними документами, пов`язаними з ім`ям Григорія Савича Сковороди, 1759-1794 роки.
Книга присвячена подорожам Слобідською Україною по місцях, де ходив, бував і подовгу жив у ХVIII ст. Григорій Савич Сковорода. Це колишні маєтки, колишні і нинішні монастирі, села і старі дороги. Маршрут прокладено за давніми мапами та іншими архівними документами. Одним із головних документів, який використовували автори стали геометричні плани таких населених пунктів: Бабаї, Гусинка, Іванівкиа Моначинівка, Окоп, Золочівський повіт, Вільшани, Новомлинськ, Куп`янськ, Охтирка, Великий Бурлук і Щастя. Автори уникають міфології, пов’язаної з ім’ям Сковороди, між тим ставлять нові питання, які потребують подальших досліджень. У виданні автори використовують цитати з першої біографії Григорія Сковороди, яку написав його учень і друг Михайло Коваленський. У книзі суттєво доповнені біографії учнів та друзів Сковороди. Особлива увага приділяється місцям перебування Сковороди у Харкові. Багато подробиць ніби переносять читача у XVIII століття.

Шлюб і родина православного населення лівобережної України
/ О. Бороденко. – Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 622 с.
Монографія являє собою історичну реконструкцію обставин функціонування шлюбно-сімейного інституту в середовищі селян та міщан православного віросповідання на теренах Лівобережної України другої половини ХVІІІ – першої половини ХІХ століть.
Для фахівців з різних галузей гуманітаристики – істориків, демографів, соціологів, правознавців, етнологів.

Калнишева слава не вмре, не загине: монографія
/ В.О. Оліцький. – Харків: Видавець Олександр Савчук, 2020. – 244 с., 36 іл.
Монографія присвячена життю та діяльності останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського. Монографія адресована історикам, богословам, науковцям, викладачам, краєзнавцям, студентам та всім, кому не байдуже історичне минуле України.

Слобожанщина. Погляд у минуле.
/ Житомир: Вид: Євенок О. О., 2020, С 48 — 420 с.
У виданні 2020-го року беруть участь як автори статей, розміщених у попередніх збірках, так і автори, які друкуються в Альманасі вперше. Географія й тематика авторських досліджень стає ширшою, тому, не змінюючи назву Альманаху, будемо інколи розміщувати цікаві документальні краєзнавчі статті, тематично пов’язані з іншими регіонами.
Метою проекту «Ідентифікація Петренків» залишається відродження документального краєзнавства Донеччини (передусім Слов’янщини), яке все ще перебуває в занепаді.
Сподіваємося, рівень документальності розміщених в Альманасі матеріалів буде гідним орієнтиром не тільки для краєзнавців-початківців, але й для тих, хто в краєзнавстві вже багато років. Вивчаючи історію рідного краю, люди починають краще розуміти й більше цінувати такі поняття, як історія краю, де ти мешкаєш і мешкав твій рід тощо.
Тільки краєзнавці-документалісти можуть зберегти для майбутніх поколінь цікаві сторінки регіональної історії, ознайомити нащадків із документальною історією життя й творчості деяких людей, зробивших регіон відомим.
Матеріали Альманаху можуть зацікавити науковців, краєзнавців, викладачів навчальних закладів, студентів, працівників музеїв, громадських та політичних діячів і всіх, хто цікавиться історією України, зокрема Слобожанщини.
У збірці статті подано в авторській редакції.

Слобожанщина. Погляд у минуле : збірник науково-документальних праць.
/ Житомир : Видавець О. О. Євенок, 2018. — 288 с.
Без пізнання свого минулого людство не може мати гідного майбутнього.
Намагаючись зберегти унікальні природні об’єкти, залишки історичної архітектури, які руйнуються або «реставруються» до невпізнання, установити істину в історичних подіях та заплутаних біографіях відомих особистостей, краєзнавці-документалісти часто діють самотужки, не відчуваючи розуміння та не отримуючи підтримки від державних установ.
Та, об’єднавшись, багато що можна змінити на краще.
Метою проекту «Ідентифікація Петренків» є відродження документального краєзнавства, передусім на Слов’янщині, консолідація краєзнавців у намірах зберегти для майбутнього цікаві сторінки регіональної історії.
Матеріали видання подано в авторській редакції.
Альманах розраховано на науковців, краєзнавців, викладачів навчальних закладів, студентів, працівників музеїв, громадських та політичних діячів і всіх, хто цікавиться історією свого краю.

Штепівка та навколишні хутори і села. Долі людей та поселень
/ В. Підлісний. – Суми: Триторія, 2019. – 592 с. іл.
Книга присвячена історії населених пунктів колишнього Штепівського району Сумської області (1923-1957). Значну увагу приділено процесам життєдіяльності людських громад і комунікативним зв’язках у територіальній площині. У книзі аналізується взаємодія географічних, економічних, демографічних, екологічних та ін. процесів у регіональному вимірі. Видання доповнене численними ілюстраціями.
Книга розрахована на широкий загал читачів.

Блаженні гнані за правду (репресії проти Православної церкви на Сумщині у 1920 – 1930-ті роки): монографія
/ В.О. Оліцький. – Суми: Триторія, 2018. – 242 с., іл.
У монографії на основі ґрунтовного аналізу широкого кола архівних та опублікованих джерел, а також історіографічної бази комплексно розглянуто репресії проти Православної церкви на Сумщині у 1920 – 1930-ті роки. Охарактеризовано комплекс антицерковної політики на теренах краю. Визначено роль місцевої влади та партійної номенклатури в її запровадженні. Проаналізовано механізми репресій проти Православної церкви, шляхи їх реалізації, форми утисків та переслідувань православного духовенства Сумщини. Встановлено регіональну специфіку, масштаби та наслідки репресій. Висвітлено спротив православного населення регіону антицерковній політиці більшовиків. Показано методи використання та фальсифікації тоталітарним режимом елементів демократичного суспільства для легітимізації та нав'язування незаконних рішень.
Для науковців, викладачів, краєзнавців, студентів та всіх, хто цікавиться історичним минулим України.

Політика ліквідації неписьменності на Сумщині (20 – 30 рр. ХХ ст.)
/ Л. Єпик, Н. Петренко. LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. – 81 с.
Автори на основі документів Державного архіву Сумської області (Україна) розкривають основні напрями проведення політики ліквідації неписьменності на території сучасної Сумської області. У дослідженні проаналізовані такі питання як організаційні засади діяльності лікнепів, матеріальне та методичне забезпечення курсів лікнепу, кадрова політика і становище учителів, розкривається зміст програм, за якими проводилося навчання неписьменних, вплив ідеологічного чинника на роботу курсів лікнепу протягом 20 – 30 рр. ХХ ст.
Видання розраховане на широке коле читачів.

Краєзнавство Сумщини в контексті вивчення історичної, духовної і культурної спадщини регіону: зб. матеріалів обласної наук.-краєзавчої конф. з он-лайн зв'язком 19 квітня 2018 р., м. Суми
/ уклад. О.М. Малиш. – Суми: Триторія, 2018. – 92 с.
Збірник містить доповіді та повідомлення учасників обласної науково-краєзнавчої конференції «Краєзнавство Сумщини в контексті вивчення історичної, духовної і культурної спадщини регіону», що відбулася 19 квітня 2018 року у рамках святкування 125-ї річниці від дня народження краєзнавця Павла Андрійовича Сапухіна.
Розрахований на істориків, краєзнавців, архівістів, учителів, студентів, учнів.

Село Лікарське в в контексті історії Слобідської України
/ Б.Л. Корогод, Г.І. Корогод. Суми: видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2016. –184 с.
У монографії йдеться про заселення Слобідської частини Сумщини у XVIII – XIX ст., виникнення нових населених пунктів і їх національний склад, становлення поміщицького і селянського землеволодіння, формування сільських громад і їхнього самоврядування, історію села в роки української національно-визвольної революції, радянської влади і в умовах незалежності України.
Книга розрахована на учнівську і студентську молодь, вчителів та краєзнавців.
Інформація актуальна на:
10.06.2023