Головна arrow Статті arrow Гетьман Пилип Орлик та перша Конституція України
Гетьман Пилип Орлик та перша Конституція України Надрукувати Надіслати електронною поштою
26.06.2015

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

В історії нашого народу є багато постатей, котрі заслуговують на визнання та повагу. В славетному ряду таких людей, поруч з Мазепою та Хмельницьким, стоїть гетьман Пилип Орлик – автор першого у світі конституційного твору. Це був один із найвидатніших діячів ХVІІ-ХVІІІ століття, самовідданий  український патріот, який все життя присвятив боротьбі  за незалежність України.
   Пилип Орлик походив з давнього чеського роду. Його батька Степана було вбито під Хотином у Польсько-Турецькій війні 1673 року. Мати – з роду Малаховських, котрі жили на Віленщині в Ошмянському повіті. Тут, у селі Косуті Ошмянського повіту біля м. Вільно (Вільнюс) у Литві, 11 жовтня 1672 року народився Пилип Орлик. Успішно закінчивши Києво-Могилянську колегію, Пилип Орлик працював писарем у консисторії Київської метрополії, потім – старшим канцеляристом Генеральної військової канцелярії. Згодом він потрапляє до Генеральної військової канцелярії. 1698 року Пилип одружився з дочкою полтавського полковника Павла Герцика Ганною. Це зблизило його з козацькою старшиною. Серед гетьманських довірених керівників він займав особливе місце.

   Після смерті Івана Мазепи у молдовських Бендерах відбулися вибори нового гетьмана. Ним став генеральний писар Війська Запорозького Пилип Орлик. Між ним і козацькою старшиною 5 квітня 1710 року було укладено угоду під назвою «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького». Уперше конституція Орлика була видана друком аж 1994 року. Її скорочений латинський текст знайшов письменник Ілько Борщак у бібліотеці-архіві замку Дентевіль (Східна Франція). Замок цей належав дружині сина гетьмана - генерала Григора Орлика. Документ переклав з латини Мирослав Трофимчук, а відредагував і написав розлогу передмову академік Омелян Пріцак.
   Цього року минає 305-та річниця від написання гетьманом Пилипом Орликом «Конституції прав і свобод Війська Запорозького». Конституція 1710 року була покликана гармонійно поєднати інтереси гетьмана, старшини й козацтва. Цей документ передбачав створення незалежної української держави в межах етнографічної національної території (державні кордони України описували територію, визнану як територію української козацької держави Зборівською угодою 1649 року), поділ влади в Україні на законодавчу (Генеральна Рада), виконавчу (гетьман та його уряд) і судову (Генеральний Суд). Через всю конституцію Пилипа Орлика, яка має вступ і шістнадцять статей проходить та утверджується думка про те, що українці – вільний народ і заслуговує на власну суверенну державу. Пилип Орлик вважав, що народ завжди має право протестувати проти гніту і привернути уживання своїх стародавніх прав, коли матиме на це слушний момент.
   Визначальною рисою Конституції Орлика, яка, власне, робить її однією з найдемократичніших серед усіх тогочасних подібних державних актів, є пункти, які обмежували гетьманську владу на користь старшинської ради — своєрідного козацького парламенту, до якого мали увійти не лише генеральна старшина й полковники, а й представники Запорожжя та полків — від кожного по одній заслуженій особі.
Конституцію України одразу по її прийняттю визнали уряди Швеції і Туреччини. Вона й сьогодні вражає своєю актуальністю й високим правовим рівнем. Вчені й політики нині не без підстав вважають, що, втіливши ідеї її натхненника, гетьмана Івана Мазепи, вона як державний акт республіканського спрямування на 80 років випередила ідеї Французької революції.
   Текст Конституції дійшов до нас у латинській та неповній українській редакціях. Латинська версія повніша за рахунок викладення легенд про походження народів та опису надуживань старшини в Україні. Очевидно, що саме вона й була варіантом тексту, що призначався для міжнародного використання. Проте обидві версії вважають оригінальними. Конституція П.Орлика є визначною пам’яткою української суспільно-політичної та юридичної думки 18 ст.
   Конституція фактично проголошувала в Україні незалежну республіку, за яку ще належало вести запеклу боротьбу. І хоча вона не набула своєї чинності, але заклала основу конституційного процесу в Україні.

Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1723

Написати перший коментар
RSS-лента

Додавання коментаря
  • Будь ласка, додержуйтесь теми статті.
  • Особиста переписка та образи будуть видалені.
  • Не використовуйте коментарі для роскрутки свого сайта. Такий матеріал будет видалено.
  • Перед натисканням на кнопку 'Відправити' обновіть сторінку, щоб отримати новий код безпеки.
  • Майте на увазі, що попередній пункт має значення тільки в тому випадку, якщо був введений неправильний код безпеки.
  • Важливо!
  • Ваше повiдомлення не повинно бути коротше за 100 символiв та не повинно мати посилань на iншi сайти.
  • Дозволяється лише вказувати назви без використання http://www.
  • В iншому випадку повiдомлення буде заблоковано.
  • Наприклад: http://www.daso.sumy.ua/ - невiрно; daso.sumy.ua - вiрно.
Им'я:
E-mail
Домашня сторінка
Тема:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Я бажаю бути поінформованим на email про наступні коментарі

Останє оновлення ( 30.06.2015 )
 
< Попередня   Наступна >