Головна arrow Статті arrow Вклонімося величним іменам
Вклонімося величним іменам Надрукувати Надіслати електронною поштою
07.05.2010
Вклонімося величним іменам

О. О. Клюєва, головний спеціаліст
відділу інформації та використання документів 

Війна… Найбільше випробування для держави, її внутрішнього устрою,  здатності економіки мобілізовувати матеріальні та людські ресурси. Війна оборонна, крім того, це ще й час випробувань людських якостей, показник духу і сутності мільйонів людей, вирваних із звичних мирних умов життя. Саме вони, кожний з мільйонів, становляться вершителями історії, вершителями долі своєї землі. І якщо дух людський  слабкий, прагнення відстояти свободу будь-якою ціною, навіть ціною власного життя, немає, то шанси зберегти незалежність у такої держави незначні.

Саме так стояло питання у 1941 році, коли 22 червня перша авіабомба сповістила про чи не найстрашніше випробування в долі мільйонів радянських людей. Війна, розпочата Німеччиною проти Радянського Союзу, почалася вкрай невдало для останнього. Значні матеріальні, людські, територіальні втрати, здавалося, неминуче вели до краху. Але терези історії схилилися у бік справедливості, у бік народу, який здійснив подвиг не лише в ім’я своєї свободи, а й в ім’я свободи народів Європи.

 

Документи держархіву, що увійшли до виставки «Вклонімося величним іменам», присвяченої 65-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, свідчать про те, що Сумщина дала цілу плеяду воїнів-захисників, іменами яких можна пишатися.

На виставці представлені метричні записи про народження двічі Героя Радянського Союзу С. П. Супруна, уродженця с. Річки Білопільського району та двічі Героя Радянського Союзу П. С. Рибалка, уродженця с. Малий Вистороп Лебединського району. До речі, офіційна дата народження П. Рибалка не відповідає дійсності. Згідно запису в метричній книзі церкви Архангела Михайла с. Малий Самбір Лебединського повіту Харківської губернії дата народження героя – 1900 рік. Але в одному історія непохитна і документи виставки  свідчать, що син звичайних селян був справжнім самородком, спроможним виявити та розвити свій талант військового, покласти його на алтар Перемоги. Закінчив бойовий шлях П. С. Рибалко у званні Маршала бронетанкових військ.

Звання Героя засвідчує подвиг людини, її мужність та відвагу. Але воно ще й накладає велику відповідальність на її життя в майбутньому. Доказ цього – життя прославленого льотчика-аса І. М. Кожедуба. Уродженець с. Ображіївка Шосткинського району в роки Великої Вітчизняної війни здобув три Зірки Героя Радянського Союзу. У післявоєнний час Іван Микитович активно займався суспільно-корисною діяльністю. Документи розповідають про його роботу на посаді голови федерації авіаційного спорту СРСР, депутатом Верховної Ради СРСР. Мала батьківщина відзначила бойові та трудові звершення Героя, присвоївши йому у 1971 році звання Почесного громадянина міста Суми.

Варто зазначити, що за період Великої Вітчизняної війни майже 94 тисячі сумчан за ратні та трудові подвиги удостоєні орденів та медалей, а близько 200 чоловік – звання Героя Радянського Союзу. Про подвиги багатьох із них уже в 1943-1945 рр. жителі Сумщини дізнавалися зі шпальт газети «Більшовицька зброя», що почала виходити зразу після визволення Сумської області від фашистських окупантів. Подвиги  С. П. Красія, сина та батька Соколів, І. М. Германа та інших надихали наших земляків, переконували в неминучій перемозі над ворогом.

Але деякі імена довгий час незаслужено замовчувалися, зокрема ім’я нашого земляка Олексія Береста, запис про народження якого зберігається в держархіві області. Уродженець села Горяйстівка Охтирського району Сумської області О. Берест у 1945 році під час Берлінської операції встановив Прапор Перемоги над Рейхстагом. Лише у 2005 році Указом Президента України йому було присвоєно звання Героя України.

Архів не лише зберігає документи, пропагує їх серед громадськості, але і збирає документи про події Великої Вітчизняної війни. Держархівом була розпочата робота по створенню колекції документів ветеранів війни. Серед них солдатські листи з фронту та листи на фронт, вірші, що склали солдати у військові роки, автобіографіїї, спогади автобіографічного характеру.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

В архів на зберігання передали документи Поляков Л. Є. – Герой Радянського Союзу, ветерани Великої Вітчизняної війни Криволапов М. Г., Романов В. В. – учасник штурму Берліна, Никоненко Н. О. – учасник боїв на Сумщині та інші.  Про події 1941-1943 рр. на Сумщині розповідають спогади П. О. Грязновського та Л. Н. Протопопова. Вони лягли в основу військово-історичного нарису, друкований рукопис якого знаходиться на зберіганні в держархіві.

З допомогою полковника у відставці В. К. Сорокіна в архів були передані документи про діяльність загону особливого призначення (ЗОП) під командуванням генерал-майора А. С. Чеснова. Загін був сформований частково у м. Суми у серпні 1941 року для посилення військ 40-ї армії Південно-Західного фронту. Серед інших в нього увійшло Сумське артилерійське училище. Ціною великих втрат курсанти стримували натиск ворога в районі Буринь-Червона Слобода-Михайлівка. Наказом по військам Південно-Західного фронту  за мужність та героїзм, проявлені в боях при обороні Сумської області учасники ЗОП були нагороджені орденами та медалями. І хоча в листопаді 1941 року загін було розформовано, а особовий склад відкомандировано в училище, а згодом евакуйовано в місто Ачинськ, однак бойове хрещення, отримане при захисті землі Сумщини, дало важливий досвід для продовження боротьби проти ворога. Багато випускників Сумського артилерійського училища 1942 року, які приймали участь у боях у складі ЗОП, впродовж війни отримали звання Героя Радянського Союзу. Це Ю. М. Вінник, І. І. Ісаков, С. І. Родіонов, М. І. Морозов, Г. М. Ткаченко. В держархіві зберігаються документи командира ЗОП А. С. Чеснова, його біографія, список учасників загону, їх анкети, копії фотографій.

Серед спогадів ветеранів особливо вражають записки військових років 1941-1945 рр. «Гвинтівкою та словом» Поповченка А. П. В записки увійшли не лише спогади воїна, який пройшов дорогами війни Україну, Молдавію, Румунію, Угорщину, Австрію, а й листи його дружини на фронт: «Кимочка… Сейчас пришла со строительства Фрунзенской ГЭС. Это километров восемь от города. Туда уехала поездом, а оттуда… пешком, чтобы захватить по дороге несколько корней сахарной свеклы… Сахар ведь для нас сейчас недосягаемая роскошь! Пришла домой… измученная, усталая… И какая радость! Дома меня ожидают письма, которые ты написал. Сразу приподнялось настроение. Захотелось жить, жить!». І як відповідь на звістки з дому у воїна-захисника, воїна-визволителя знаходилися не лише фронтові новини та повідомлення про стан здоров’я, а й народжувались поетичні рядки:

Кто в наши дни, под разрывы снарядов

Большее счастье придумать бы смог.

Большую радость, надежду, награду,

Чем от любимой на фронте письмо.

Саме такий зв’язок фронту та тилу дав можливість не лише вистояти у тій жахливій війні, а й захистити світ від коричневої чуми, відкрити дорогу довгоочікуваній Перемозі: «Наконец-то мы дожили до этого светлого, радостного дня. Мне трудно выразить словами то чувство радости и счастья,  ликования, которые мы – воины переживаем здесь на чужбине, победоносно закончив Великую Отечественную войну… и лишь одна единственная мисль буравит мозг: «Скорей, скорей домой, к вам дорогие и любимые».

Життя вчить: людина жива доти, доки її пам’ятають. Приклади мужності, відваги, людяності тих, хто пройшов горнило Великої Вітчизняної війни заслуговують на вічну  пам’ять та шану людства. Держархів продовжує роботу по збору документів ветеранів Великої Вітчизняної війни. Міст пам’яті поколінь буде збережено.


Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3633

Написати перший коментар
RSS-лента

Додавання коментаря
  • Будь ласка, додержуйтесь теми статті.
  • Особиста переписка та образи будуть видалені.
  • Не використовуйте коментарі для роскрутки свого сайта. Такий матеріал будет видалено.
  • Перед натисканням на кнопку 'Відправити' обновіть сторінку, щоб отримати новий код безпеки.
  • Майте на увазі, що попередній пункт має значення тільки в тому випадку, якщо був введений неправильний код безпеки.
  • Важливо!
  • Ваше повiдомлення не повинно бути коротше за 100 символiв та не повинно мати посилань на iншi сайти.
  • Дозволяється лише вказувати назви без використання http://www.
  • В iншому випадку повiдомлення буде заблоковано.
  • Наприклад: http://www.daso.sumy.ua/ - невiрно; daso.sumy.ua - вiрно.
Им'я:
E-mail
Домашня сторінка
Тема:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Я бажаю бути поінформованим на email про наступні коментарі

Останє оновлення ( 14.05.2010 )
 
< Попередня   Наступна >