Головна arrow Статті arrow До 125-річчя від дня народження Сапухіна П.А.
До 125-річчя від дня народження Сапухіна П.А. Надрукувати Надіслати електронною поштою
23.04.2018

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Архіви краєзнавця Павла Андрійовича Сапухіна
(до 125-річчя від дня народження краєзнавця та педагога)

     Документи Павла Андрійовича Сапухіна, передані до Державного архіву Сумської області його дочкою Ладою Павлівною Сапухіною, склали окремий фонд. Тематика досліджень і публікацій П.А. Сапухіна, які увійшли до фонду, засвідчує широкий діапазон його інтересів. Це – історичне та літературно-мистецьке краєзнавство, топоніміка, пам'ятки природи, археології, історії та культури, їх збереження і охорона.

     Творчий доробок П.А. Сапухіна буде цікавим кожному досліднику, який вивчає історію Сумщини. Історики, філологи, журналісти, краєзнавці, студенти знайдуть матеріал, який стане поштовхом до початку нових досліджень або продовженням, доповненням вже розпочатого. Всім стануть у нагоді нотатки літературно-краєзнавчого характеру про І. Сковороду, Л. Марковича, Т. Шевченка, А. Чехова, П. Грабовського, Л. Українку, П.Чайковського, В. Туманського, О. Паліцина, І. Клюшникова, Л. Толстого, М. Щепкіна, Д. Фонвізіна та ін. У фонді зберігається машинопис книги «П.А. Грабовський за молодих літ».
     Значне місце у  зібраних  П.А. Сапухіним матеріалах займає дослідження історії заснування м. Суми, Великої Писарівки, сіл та міст Сумщини, їх топоніміка. Передана на зберігання до архіву створена ним картотека  з історії населених пунктів Сумщини. У його доробку – участь у написанні перших путівників по Сумщині і Сумах, фотоальбому про Суми, путівника-довідника «Знайомтесь: Сумщина». У співавторстві був виданий путівник «Архітектурні пам’ятки Сумщини».
     Краєзнавчий доробок П.А. Сапухіна не раз висвітлювався в місцевій, загальноукраїнській та всесоюзній пресі. Читаючи його статті, дізнаємося про події російсько-шведської (Північної) війни в період 1707-1709 років на Сумщині, про зв’язки декабристів з нашим краєм, архітектурні пам’ятки Сумщини, зокрема про Воскресенський храм м. Суми та ін. Матеріали про цікаві, змістовні лекції Павла Андрійовича неодноразово розміщували в обласній та районних газетах.
     Павло Андрійович хотів, щоб історію Сумщини знали і за її межами, про що свідчить машинописний варіант «Екскурсійно-туристичного довідника» по визначних місцях на Сумщині, пов’язаних з історичними подіями та постатями. Ні в якому іншому архівному фонді не знайдеться літературної екскурсії, наприклад від залізничного вокзалу до Червоної площі м. Суми, якими їх бачили А. Чехов, О. Купрін, Л. Українка.
     Як педагог П.А. Сапухін розумів значення краєзнавчого матеріалу для уроків історії. Він розкривав це в нотатках до тем: літературно-краєзнавчий матеріал у роботі викладача літератури, краєзнавча робота в школі, організація та зміст роботи шкільного історико-краєзнавчого музею, робота над топонімікою в школі. Він розробив методику історико-краєзнавчого вивчення свого краю.
     Про П.А. Сапухіна, як про педагога, люблячого чоловіка, батька, дізнаємося із його щоденників, написаних під час евакуації спочатку до Бєлгородської області, а потім до Башкирської АРСР.
     Особовий фонд П.А. Сапухіна є прикладом того, як треба збирати, зберігати, вивчати та пропагувати культурно-духовну спадщину рідного краю.

Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 445

Написати перший коментар
RSS-лента

Додавання коментаря
  • Будь ласка, додержуйтесь теми статті.
  • Особиста переписка та образи будуть видалені.
  • Не використовуйте коментарі для роскрутки свого сайта. Такий матеріал будет видалено.
  • Перед натисканням на кнопку 'Відправити' обновіть сторінку, щоб отримати новий код безпеки.
  • Майте на увазі, що попередній пункт має значення тільки в тому випадку, якщо був введений неправильний код безпеки.
  • Важливо!
  • Ваше повiдомлення не повинно бути коротше за 100 символiв та не повинно мати посилань на iншi сайти.
  • Дозволяється лише вказувати назви без використання http://www.
  • В iншому випадку повiдомлення буде заблоковано.
  • Наприклад: http://www.daso.sumy.ua/ - невiрно; daso.sumy.ua - вiрно.
Им'я:
E-mail
Домашня сторінка
Тема:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Я бажаю бути поінформованим на email про наступні коментарі

 
< Попередня   Наступна >