Головна arrow Статті arrow Діагнози про смерть в період Голодомору 1932-1933 років, як джерело створення персональних баз даних
Діагнози про смерть в період Голодомору 1932-1933 років, як джерело створення персональних баз даних Надрукувати Надіслати електронною поштою
15.08.2008

Діагнози про смерть в період Голодомору 1932-1933 років, як джерело створення персональних баз даних

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Незабаром настане день пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Ця тема сьогодні займає одне з найпомітніших місць серед наукових публікацій, а також публікацій у ЗМІ з огляду на те, що, чи не вперше, за всю новітню історію української державності вона знаходиться в центрі постійної уваги і контролю Президента України, інших владних чинників. Не останню роль відіграє і той фактор, що українське суспільство, нарешті, „дозріло” до осмислення трагічних і повчальних сторінок історії 75-річної давності.

Разом з тим, в окремих дослідженнях іноді бракує документальних першоджерел, в першу чергу, архівних. І якщо вже опубліковані збірники документів, які висвітлюють геноцид українського народу в „узагальненому” вимірі, тобто на рівні розпорядчих документів, задокументованих спогадів, тощо, то майже немає (і не могло бути) персональних даних про загиблих голодною смертю в часи будівництва „світлого майбутнього”, хоча саме на створенні такого списку постійно наголошується у всіх загальноукраїнських та місцевих програмах, розпорядженнях та планах заходів.

Саме тому, без наявності документальної бази, практично була відсутня історіографія з даної проблеми. Виняток становить книга Олекси Калиника „Що несе з собою комунізм?”1 та зовсім невелика кількість видань, які з`явилися впродовж кількох останніх місяців2

Цьому є пояснення, адже до останнього часу книги Реєстрації Актів Цивільного Стану (РАЦС) за 1932 – 1933 роки, як основне документальне джерело з даної проблематики, знаходились на зберіганні в підрозділах Міністерства юстиції України. Нині вони передані на постійне зберігання до держархівів областей. Всього до Державного архіву Сумської області восени 2007 року було передано 715 одиниць зберігання. Враховуючи те, що приблизно третина їх містить акти про смерть громадян в період Голодомору, спробуймо провести аналіз діагнозів про смерть в 1932-1933 роках та розглянути перспективи для складання персональних даних жертв геноциду українського народу на прикладі окремих районів Сумської області.

Аналіз діагнозів про смерть наближає дослідників Голодомору 1932-1933 років до вивчення не тільки кількісних характеристик, але й дає можливість поглянути на проблему під різними кутами зору. Наприклад, якщо переглянути всі 182 (виявлені на даний час) діагнози, то можна побачити розмір фальсифікації історії Голодомору уже в час його проведення. Адже такі пояснення причин смерті десятків і сотень людей в одній книзі, як „невідомо”, „від хвороби”, а то й відсутністю записаної причини вказують на те, що комуністична влада навмисно ховала правду, отже, повністю усвідомлювала злочинність своїх дій. Тому намагання сучасних апологетів більшовизму списати мільйонні людські жертви на засуху, „шкідництво куркульських елементів”, чи „вороже капіталістичне оточення” не мають під собою жодного ґрунту.

Іншу групу висновків про смерть становлять медичні терміни, які, на думку фахівців-архівістів, ще мають пройти дослідження медпрацівниками з кількох причин. По-перше, необхідно чітко ідентифікувати діагнози, писані в ті часи медиками і не медиками, чорнилом і олівцем, каліграфічним почерком і незрозумілими скороченнями, а то й зовсім нерозбірливо. Значна частина записів про смерть – це документи зі згасаючим текстом, тому повне їх оцифровування для створення фонду використання документів про Голодомор виявилося своєчасним*.

Далі слід відібрати медичні діагнози, тих хвороб, які виникають як наслідок тривалого голодування, ослаблення організму, харчового отруєння тощо.

_____________________________________________
*Всього було оцифровано 266 книг РАЦС, 56 510 актових записів про смерть з усіх районів області, крім Ямпільського, книги якого на зберігання до ДАСО не надходили.

Слід зазначити, що вищенаведені причини смерті і так часто фігурують в документах. Але треба знати і те, під яким пресом перебували медичні працівники в 1930-х роках. Тому значна частина смертей від голоду „прихована” під різними надуманими діагнозами. Отже, наступним кроком має бути порівняння причин смерті конкретних людей в конкретних населених пунктах, наведених за документами ДАСО, зі списками загиблих від голоду, зібраними робочими групами на місцях. Тут буде видно і масштаби фальсифікацій діагнозів, і, можливо, виникнуть нові імена, не обліковані в книгах РАЦС, або відсутні в них через те, що книги не збереглися.

Звичайно, серед документів ДАСО найбільшу увагу привертають діагнози смертей, які прямо вказують причину – голод. Таких можна виділити кілька груп:

 • - „від голоду”, „голод”, „голодування” „истощене организма на почве голода” найбільше зустрічаються в книгах РАЦС по Недригайлівському3, Сумському4, Конотопському5, Путивльському6, Білопільському7, Роменському8, Тростянецькому9, Краснопільському10, Глухівському11 районах.
 • - „недоїдання”, „від схуднення”, „худання”, „упадок питания”, „порушення живлення”, „от истощенного питания”, „от пониженого питания”, „истощение вследствии недоедания”, „виснаження шлунку”, „отощалість”, „недостатнє харчування”, „виснаження організму на ґрунті недоїдання”, тобто комплекс причин, які пояснюють смерть людей через недостатність харчування, отже, знову ж через голод – найчастіше зустрічаються в книгах РАЦС Сумського12, Шосткинського13, Недригайлівського14, Середино-Будського15, Конотопського16, Путивльського17, Білопільського18, Лебединського19, Липово-Долинського20, Тростянецького21, Охтирського22, Краснопільського23 районів.
 • - Група діагнозів, які фіксують настання смерті людини через крайнє виснаження організму внаслідок голоду, досить строката за своїми різновидами: „від слабкості”, „від схуднення”, „виснаження”, „виснаження організму”, „знесилення організму”, „загальне виснаження”, „виснаження сил”. Досить часто, як різновид, зустрічається діагноз „старече виснаження”, причому в окремих випадках це стосується і дітей. Наприклад, по с. Улянівка теперішнього Білопільського району, цей діагноз було написано 8-річній дитині24. Саме з таких причин слід розглядати даний діагноз, як приховану форму смерті від голоду. До цієї групи входять також наступні види діагнозів: „худосочна слабість”, „на почве истощения” „отощалість”, „астенія”, „різке малокровіє”, та „загальна слабкість”, а також велика кількість пов`язаних з ними записів „серцева слабкість”, „серцева недостатність”, „серцева кволість”, „упадок серцевої діяльності”, „припинення серцевої діяльності”, або „міокардит завдяки недоїдання та упадка сил”25, та інші, які вказують на смерть від виснаження внаслідок голоду і важких умов роботи в колгоспах. Ілюстрацією таких випадків є запис „Припинення сердечної діяльності. Смерть настигла раптом під час праці в полі”26. Вище перелічені записи про смерть зустрічаються в книгах РАЦС Великописарівського27, Сумського28, Середино-Будського29, Глухівського30, Недригайлівського31, Шосткинського32, Кролевецького33, Путивльського34, Конотопського35, Білопільського36, Роменського37, Липово-Долинського38, Тростянецького39, Охтирського40 районів, міст Суми41 та Шостка42. Діагнози, які вказують на ті ж причини смерті, але з застосуванням медичних термінів, або, принаймні, його спробою, зустрічаються в книгах Краснопільського43 і Лебединського44 районів, наприклад: „біохім. істощеніє”, „кахенсія”, тобто коли маса тіла нижча за 80% від нормальної. Так, по с. Славгород Краснопільського району діагноз „кахенсія” становить більшість записів45.
 • - Дуже велику групу записів становлять ті, які свідчать про харчові отруєння та смерть внаслідок вживання в їжу різних недоброякісних, сурогатних продуктів, або різкого збільшення споживання їжі після тривалого голодування. (Про такі випадки є безліч прикладів у виданих працях про Голодомор 1932-1933 років.) Це, насамперед, такі діагнози про смерть як: „дизентерія”, „розлад живлення”, „розлад травлення”, „запалення кишок”, „запалення кишечника”, „дифтерит”, „токсичний понос”, „кров`яний понос”, „інфекційний понос”, „от истощения поносом”, „неправильное кормление”, „аутоінтоксикація”, „кишкова інтоксикація”, „шлунково-кишкова інтоксикація”, „заворот кишок”, „поворот кишок”, „розстройство кишок і шлунку”, „розлад кишківника”, „розлад харчового тракту”, „запалення шлунку”, „від отруєння шлунку і кишок”, „отруєння зеленими фруктами”, „різачка”, „від засоренія кишок”, „запалення брюшини”. Є записи, які вказують одночасно на дві, або декілька причин смерті, наприклад, „расстройство пищеварения и упадок питания”. Наведені приклади діагнозів найчастіше зустрічаються в книгах РАЦС Лебединського46, Краснопільського47, Охтирського48, Тростянецького49, Липово-Долинського50, Роменського51, Білопільського52, Путивльського53, Конотопського54, Глухівського55, Середино-Будського56, Кролевецького57, Великописарівського58, Сумського59, Шосткинського60, Недригайлівського61 районів, а також міст Сум62, Шостки63, Конотопа64. Слід розуміти і те, що медичні працівники під тиском влади частіше вказували саме такі причини смертей, ніж розкривали їх справжній зміст.
 • - Останню з великих груп діагнозів про смерть внаслідок голоду становлять записи, в яких фігурують медичні терміни. І хоча, як було зауважено, попереду ще велика робота з їх опрацювання, уже зараз можна виділити ті з них, які безпомилково вказують на масову смертність людей від організованого російським комунізмом геноциду українського народу. Причому, в цих випадках вони, як правило, не пов`язані з харчуванням людини, а є, скоріше, наслідком крайнього виснаження, або фіксацією зовнішніх проявів голодної смерті. Серед цих записів найбільшу увагу привертають такі: „від сухот”, „туберкульоз”, „рахіт”, „дистрофія”. Окремі мають подвійний характер, як, наприклад, „от голода и воспаления легких”65, що наштовхує на припущення про велику кількість фактів смерті від голоду, які криються під зовні „звичайними” діагнозами. Нарешті, найбільш масовим і шокуючим є пласт документів з такими записами про причину смерті: „набряк”, „голодний набряк”, „опухоль ног”, „від опуху”, „от голодного отека ног”, „безбілковий набряк”, або „безбелковый отек”, іноді скорочено – „ББО”. Зазначені терміни найчастіше зустрічаються в документах Білопільського66, Буринського67, Великописарівського68, Путивльського69, Конотопського70, Глухівського71, Середино-Будського72, Кролевецького73, Шосткинського74, Недригайлівського75, Сумського76, Роменського77, Липово-Долинського78, Охтирського79, Краснопільського80, Лебединського районів81, міст Охтирка82 і Суми83.

Говорячи про дослідження діагнозів смертей, треба взяти до уваги і їх кількісні характеристики. Попереду у дослідників Голодомору ще велика робота у цьому напрямі. Покищо можна зробити лише окремі підрахунки, але і вони уже говорять про величезні масштаби і наслідки організованого народовбивства. Наприклад, книга РАЦС по с. Недригайлів за 1933 рік дає такі цифри: з 574 актових записів про смерть 188, або 33 % мають діагноз „від голоду”, 167 записів, або 30 % - „виснаження” і 8 записів, або 1,4 % - „від недоїдання”. Тобто 64,4 % записів прямо говорять про знищення населення Недригайлова шляхом приречення на голодну смерть. У графі про національність кожного з них, стоїть „українець”, а за родом занять усі померлі, крім двох, – хлібороби84.

Подібні жахливі факти розкриває лише поверховий аналіз книг РАЦС інших районів. Так, з книги РАЦС за 1933 рік по с.с. Каліївка, Крупець, Лушники, Маківка, Миронівка, Ображіївка, Погребки, Свірж Шосткинського району приблизно половина діагнозів записана, як „невідомо від чого”, а у половини відсутній лікарський висновок85. Також з діагнозом „невідомо” фігурують села Білопільського району: Бобрик - практично вся книга, 176 записів про смерть86, Верхосулка – вся книга, 192 записи87, Нові Вирки – вся книга, 181 запис88, Тучне – вся книга, 217 записів89. По селу Улянівка теперішнього Білопільського району за 1933 рік зі 161 запису про смерть в жодному випадку не вказано причини. Причому, перегляд прізвищ та дат підтверджує численні спогади очевидців геноциду про те, що люди вимирали цілими сім`ями90. Майже всі книги з таким самим діагнозом по селах Липово-Долинського району: Русанівці – всього 205 записів91, Яганівці - 481, Лучці - 484, Рибальському – 13592. По селу Горобівці Білопільського району за 1933 рік (всього 224 акти про смерть), більшість записів з діагнозом „недоїдання”, або „невідомо”93. а за цей самий рік в іншій частині Білопільщини, в селах Шкуратівка і Нагірнівка зі 161 померлого половина також загинула від недоїдання94. Велика кількість загиблих від голоду помітна, коли ми проаналізуємо смерть від набрякової хвороби. За останній рік багато писалося про трагедію с. Піски Буринського району, де з померлих за 8 місяців 1933 року 1195 громадян понад 85 % було з діагнозом „безбілковий набряк”95. Подібна ситуація була і в інших населених пунктах теперішньої Сумщини. Наприклад, в Конотопі за 1933 рік із загальної кількості померлих – 133, одна третина померла з діагнозом „виснаження”, або „серцева слабкість”96. а в с Бочечки Конотопського району з 236 померлих у 1933 році майже половина загинула з діагнозами „запалення шлунку” та „набрякова хвороба”97. Діагноз „безбілковий набряк” фіксується у багатьох випадках по книгах РАЦС сіл Супрунівка і Біликівка Білопільського району (з 250 записів – майже вся книга)98. Сергіївка та Миколаївка-Тернівська (близько 70 записів смерті з діагнозом ББО)99 та Глушець (104 записи)100. По місту Лебедин з діагнозом „ББО” тільки за період з 13 по 30 липня 1933 року померло 135 людей з поміткою замість прізвища „невідомий”101. Можливо, це були ті, хто приходив з інших місцевостей у пошуках їжі.

Окремої розмови при досліджені Голодомору 1932-1933 років заслуговує ставлення влади до фіксації смертей від голоду. Іноді, досить лише поглянути на певні спроби пробити стіну мовчання і розповісти бодай частину правди про страшну трагедію, яка розгорталася поруч оптимістичних повідомлень про ударні темпи хлібозаготівель, щоб зрозуміти історичну приреченість системи. Системи, яка не тільки нищила голодом давній і працьовитий народ на найродючіших у світі чорноземах, а й топталася по живій пам`яті мільйонів людей, десятки років заперечуючи правду. Свідчення про смерть людей – вони, як дзеркало, в якому видно і людську трагедію і її режисерів. Шокуючі діагнози про смерть людей від рук своїх рідних і близьких, збожеволілих від голоду, як: „порубано сокирою” – 5 випадків по с. Червоне Сумського району102, або „зарізана матір`ю”(вік 2 роки) по с. Підлипне Конотопського району103, чи „зарубав брат”104 не вносять дисонансу у загальну картину замовчування правди. Під страхом репресій, а можливо, і за прямою вказівкою з`являються записи: „нормальна смерть”105, „прожила свій вік” (жінці було 55 років)106. „від плохого утримання” (77 записів)107. або вкрай цинічне „естественная изношенность”108. А по с. Піщаному Сумського району за 1932 рік ми бачимо 28 записів „був хворий довгий час”, „була хвора і стара”109. Інакше, як виявом „батьківської турботи” правлячої партії про людей, це не назвеш.

ImageТаким чином, наявні книги РАЦС містять значну кількість інформації про смерть громадян в період Голодомору 1932-1933 років. Саме вони стають тією основною документальною базою, на якій створюються і будуть створюватись загальноукраїнські та регіональні списки загиблих. Звичайно, ми ніколи не будемо знати повної кількості померлих від голоду, адже страх перед репресіями сприяв тому, що в книги РАЦС потрапили далеко не всі, та й діагнози про смерть не в повній мірі відобразили масштаби трагедії. Крім того, відсутність книг РАЦС по багатьох населених пунктах (через їх знищення комуністичною владою, або вивезення), як і порівняно невелика кількість людей, які пам`ятають Голодомор значно ускладнюють пошук. Частково зарадити цій проблемі може порівняльний аналіз кількості померлих за книгами РАЦС протягом 1930 – 1934 років. В цьому випадку ми зможемо побачити динаміку смертності по окремих населених пунктах. Так, скажімо, по м. Суми померло: в 1930 р. – 863, 1931 р. – 1018, 1932 р. – 1314, 1933 р. – 3908 осіб. (Див. графік)

Опрацювання книг РАЦС за 1934 рік дає ще одну перевагу в дослідженні Голодомору, адже об`єктом уваги науковців і суспільства в цілому стануть люди, які також померли внаслідок створених комуністичною системою ненормальних умов існування протягом 1933 року.

Уже сьогодні стає зрозумілим, що смертність в період Голодомору перевищувала людські втрати в роки Другої Світової війни. Зрештою, життя кожної людини є унікальним, а смерть – планетарною трагедією, незважаючи на те, від чого вона настала. Тому, попри всі об`єктивні та суб`єктивні труднощі, працівниками Державного архіву Сумської області, редакційною групою обласного тому Національної книги пам`яті України, дослідниками має бути зроблено все для збереження пам`яті про кожного, хто став жертвою неоголошеної війни проти українського народу.

__________________________________________________________________

1 Калиник О. Що несе з собою комунізм? Документи про російсько-комуністичний терор в Україні. – Мюнхен-Торонто. – 1953. – 142 с.
2 Див.: Голодомори в Україні: Одеська область (1921-1923, 1932-1933, 1946-1947), дослідження, спогади, документи. ( кол. авт. та упоряд). - Одеса: Астропринт, 2007 – 460 с.
3 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10.
4 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.15.
5 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.5, 21.
6 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.12.
7 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1.
8 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.13.
9 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.16.
10 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.6.
11 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.4, 20.
12 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.15.
13 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.17.
14 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10.
15 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.14.
16 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.5, 21.
17 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.12.
18 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1.
19 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.8.
20 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.9.
21 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.16.
22 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.11.
23 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.6.
24 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр. 422, арк. 64.
25 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.8, спр.291, арк.71-73, 76, 80.
26 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.4, спр.77, арк.38.
27 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.3.
28 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.15.
29 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.14.
30 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.4, 20.
31 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10.
32 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.17.
33 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.7.
34 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.12.
35 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.5, 21.
36 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1.
37 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.13.
38 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.9.
39 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.16.
40 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.11.
41 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.24.
42 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.26.
43 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.6.
44 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.8.
45 ДАСО.ф.Р. 7720, оп.6, спр.338.
46 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.8.
47 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.6.
48 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.11.
49 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.16.
50 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.9.
51 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.13.
52 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1.
53 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.12.
54 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.5, 21.
55 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.4, 20.
56 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.14.
57 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.7.
58 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.3.
59 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.15.
60 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.17.
61 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10.
62 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.24.
63 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.26.
64 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.21.
65 ДАСО. Ф.Р. 7720, оп.11, спр.255.
66 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1.
67 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.2.
68 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.3.
69 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.12.
70 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.5, 21.
71 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.4, 20.
72 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.14.
73 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.7.
74 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.17.
75 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10.
76 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.15.
77 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.13.
78 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.9.
79 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.11.
80 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.6.
81 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.8.
82 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.23.
83 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.24.
84 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10, спр.261.
85 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.17, спр.190.
86 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.435.
87 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.439.
88 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.451.
89 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.458.
90 ДАСО.ф.Р. 7720, оп.1, спр.462.
91 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.9, спр.132.
92 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.9, спр.124, 125, 126, 127, 131, 271.
93 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.445.
94 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.463.
95 Федорина А. Три книги 1933 року. // http://www.pravda.com.uawww.umoloda.kiev.ua/regions/62/171/0/32579/
96 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.21, спр.129.
97 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.5, спр.330.
98 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.454.
99 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.453.
100 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.1, спр.464.
101 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.22, спр.66, арк.35-105.
102 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.15, спр.397, арк.14-18.
103 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.21, спр.115, арк.79.
104 ДАСО ф.Р. 7720, оп.11, спр.265, арк. 145.
105 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.16, спр.278, арк.114.
106 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.10, спр.255, арк.29.
107 ДАСО ф.Р. 7720, оп.11, спр.265, арк. 124-136, 134-135, 137-142, 144-150, 152-154, 157-174, 176-177, 180, 182-185.
108 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.7, спр.71, арк.82, 91.
109 ДАСО. ф.Р. 7720, оп.24, спр.161.


Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5258

Написати перший коментар
RSS-лента

Додавання коментаря
 • Будь ласка, додержуйтесь теми статті.
 • Особиста переписка та образи будуть видалені.
 • Не використовуйте коментарі для роскрутки свого сайта. Такий матеріал будет видалено.
 • Перед натисканням на кнопку 'Відправити' обновіть сторінку, щоб отримати новий код безпеки.
 • Майте на увазі, що попередній пункт має значення тільки в тому випадку, якщо був введений неправильний код безпеки.
 • Важливо!
 • Ваше повiдомлення не повинно бути коротше за 100 символiв та не повинно мати посилань на iншi сайти.
 • Дозволяється лише вказувати назви без використання http://www.
 • В iншому випадку повiдомлення буде заблоковано.
 • Наприклад: http://www.daso.sumy.ua/ - невiрно; daso.sumy.ua - вiрно.
Им'я:
E-mail
Домашня сторінка
Тема:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Я бажаю бути поінформованим на email про наступні коментарі

Останє оновлення ( 16.08.2008 )
 
< Попередня   Наступна >