Головна arrow Статті
до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі Надрукувати Надіслати електронною поштою

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області
 

Друга світова війна у документах
Державного архіву Сумської області
(до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі)

     Пам'ять жива до тих пір, допоки живі свідки подій та інтерес до документальних джерел. На жаль, все більше свідків подій Другої світової війни відходять у вічність, а ось документи залишаються живим голосом історії, джерелом осмислення минулого для побудови майбутнього.
     Державний архів Сумської області – скарбниця документів періоду  Другої світової війни. Це документи періоду тимчасової німецької окупації Сумської області 1941-1943 років,  документи про партизанський та підпільний рухи, колекції листів громадян, які були примусово вивезені на роботу до Німеччини, спогади ветеранів війни, документи Сумської обласної надзвичайної державної комісії по встановленню злодіянь загарбників та заподіяння ними збитків громадянам, державним підприємствам, колгоспам,громадським організаціям, а також фото.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1360

Детальніше...
 
До 100-х роковин початку Першої світової війни Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області


«Перша світова війна 1914-1918 років на сторінках документів
Державного архіву Сумської області».

Глибокий вплив на долю людства справили війни та революції, якими характеризувалося ХХ століття. Його початок був ознаменований Першою світовою війною, яка тривала з  1 серпня 1914 р. по 11 листопада 1918 р. і була однією з найкровопролитніших в історії людства - в ній загинуло понад 10 млн. осіб. У воєнних діях взяли участь 33 держави із 59 з населенням понад 1,5 млрд. осіб (87 % жителів планети). Вона визнана наукою тим рубежем, на якому завершилася нова і розпочалася новітня історія світу – історія геополітичних змін. Перетворень політичної системи Старого світу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3294

Детальніше...
 
До 22- ї річниці незалежності України Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

 Україна завжди прагнула волі, писав колись великий французький філософ Вольтер, визначаючи фактично українську національну ідею. До волі, що не завжди асоціювалась з власною державністю. Однак, уроки історії навчили нас, що власна держава хоч і не гарантує кожному вирішення всіх його проблем, але без неї повноцінної свободи бути не може. Українська державність має тривалу історію. Не меншу має і історія бездержавного, поневоленого існування українського етносу. Спогади про минулу державну велич, прагнення її відродити постійно спонукали до теоретичних пошуків шляхів та форм втілення віковічної мрії. Ці теоретичні побудови часто лягали в основу практичних дій і зумовлювали чи то наближення, чи то віддалення реалізації ідеї самостійного державно-політичного існування. Концепції державності в концентрованій, узагальненій формі відображали ідеали політичних еліт, прагнення представників народних мас, давали відповіді на питання чим повинна бути українська держава, для чого вона існуватиме, яким шляхом буде побудована.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1857

Детальніше...
 
До 65 – річчя від дня народження Л.Приходько Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Чемпіонська висота Любові Приходько

          В колекції документів визначних спортсменів Сумщини, яка зберігається в Державному архіві Сумської області, є фонд присвячений спортсменці з великої букви, чудової жінки Приходько Любові Федорівні.
          Вона спортсменка – вертольотчиця, неодноразово перемагала на республіканських, союзних та світових першостях по вертольотному спорту.
          Народилася Любов Федорівна Приходько в 1948 році в х.Остробури Лебединського району Сумської області. Закінчила школу, потім торгову школу, працювала продавцем в Сумському універмазі, там записалась в парашутний гурток.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1757

Детальніше...
 
До 100-річчя з дня народження М.Х.Савченко Надрукувати Надіслати електронною поштою

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області

 Гордість твоя, Лебедіє

   Життя та праця задля суспільного блага, приклад для молоді, увага до оточуючих та опікування їхніми проблемами – нині ці слова звучать пафосно і дещо відірвано від реалій. Але люди з такими характеристиками є головним багатством країни, без них рух суспільства вперед не можливий. Саме такою, з трудовим поривом, з колосальним почуттям відповідальності не тільки за сьогодення а й за майбутнє, з глибинним розумінням проблем людей і  бажанням їх розв’язати постає Марія Харитонівна Савченко.
    У Державному архіві Сумської області зберігаються документи, які дозволяють в найдрібніших деталях прослідкувати шлях цієї жінки з бідної селянської сім’ї до найвищих висот у професійному, громадському та політичному житті своєї країни.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1833

Детальніше...
 
Олексію Петровичу Столбіну – 90 років Надрукувати Надіслати електронною поштою
І.П. Кузьменко, Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Сумської області 
                                      
Ім’я українського письменника і педагога Олексія Петровича Столбіна добре відоме всім, хто знає чим живе школа, її вихованці, знає психологію дітей та любить природу.  
3 листопада 2012 року український письменник Олексій Петрович Столбін буде святкувати свій 90-й рік народження.
Педагог, письменник, член Спілки письменників України. Він народився у с.Тьоткіне Глушковського району Курської області в сім’ї робітника. Все життя майбутнього письменника пов’язане з Україною, куди батьки переїхали, коли маленькому Олексію пішов п’ятий рік. Спочатку жили в м.Конотоп, потім його родина переїхала до села Грузького Конотопського району, де він навчався в школі, де почав писати свої перші твори. Тут, на мальовничій українській землі, пройшли роки дитинства і юності.
В 1941 році Олексій Петрович пішов до лав Радянської Армії. Потім був направлений до Вольської школи авіамеханіків, а звідти на фронт, де служив механіком і техніком винищувальної авіації. Після демобілізації О.П. Столбін вступив до Київського університету на факультет журналістики, проте незабаром, через тяжку хворобу, навчання довелося залишити. Після одужання він пішов працювати вчителем мови та літератури до В’язівської семирічної школи, що на Конотопщині, і водночас вступив на заочне відділення Глухівського учительського

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4863

Детальніше...
 
Остарбайтери. Життя у неволі. Надрукувати Надіслати електронною поштою
Остарбайтери. Життя у неволі.

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області

Друга світова війна – тема багатогранна, потребує тривалого та кропіткого дослідження. Один із її аспектів – насильницьке вивезення населення з окупованих німецькими військами територій для роботи на промислових підприємствах, у сільському господарстві Німеччини. У 2012 році виповнюється 70 років з початку примусового масового вивезення населення України на рабську працю до Німеччини.
   Незважаючи на значні успіхи першого етапу війни, план «Барбаросса» виконаний не був, блискавична війна перетворювалася на затяжну. Для поповнення лав вермахту, який зазнавав втрат внаслідок бойових дій, Гітлер був змушений здійснювати нові призови. У 1941 році у відомства економіки та озброєнь Німеччини виникла потреба у 800 тис. працівників. Вже 7 листопада 1941 року на секретній нараді в Берліні за підписом Геринга виходить указ «Про використання російської (термін «російської» означав «радянської») робочої сили», в якому було дано вказівку про необхідність використання іноземних робітників, в основному, з  Радянського Союзу, на найтяжчих некваліфікованих роботах. Так з’явилася багатомільйонна армія так званих остарбайтерів – працівників зі Сходу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3403

Детальніше...
 
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА Надрукувати Надіслати електронною поштою

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Життя і діяльність цієї людини відбувалися ніби понад часом, адже він був свідком і активним учасником двох революцій, низки пам’ятних подій в історії України ХХ століття. Для кожної події він був легендою з попередньої епохи і, здавалося, виринав на арену історії для того, щоб зробивши свою справу знову канути у небуття.

Про нього і про історичні потрясіння, героєм яких був талановитий революціонер та математик, а ще про його друзів-однодумців, писали багато. Писав спогади і він сам. Враховуючи ту обставину, що видані вони переважно в еміграції, окремі з них тільки сьогодні привертають увагу дослідників життя і діяльності О.М. Коваленка в Україні. Це, передусім, спогади самого Коваленка, які охоплюють період життя від навчання в роменській реальній школі до служби на Чорноморському флоті і опубліковані свого часу в журналі „Визвольний шлях1.” „Потьомкінський” період діяльності висвітлюється в його ж спогадах, знайдених в архіві Української Інформаційної Служби (Лондон)2

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3799

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 9 - 16 з 53