Головна arrow Статті
до 90-ї річниці заснування Державного архіву Сумської області Надрукувати Надіслати електронною поштою
Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області
 
Розвиток архівної справи на Сумщині в 20 30-х роках XX століття

          Основи архівної політики радянського уряду було викладено у «Тимчасовому положенні про архівну справу», яке було затверджено РНК УРСР 20 квітня 1920 р, за яким була передбачена жорстка централізація архівних установ.
           1920 рік  ознаменувався паперовою кризою у державі. Відновлення роботи паперових фабрик потребувало сировини - старого ганчір’я, паперу. Джерелом для постачання фабрик стали відомчі та ін. типи архівів. Постало питання у виявленні непотрібного матеріалу і збереження того, який мав би історичну цінність. Розпочалась робота по збереженню архівів в Україні.
           На підставі Декрету Раднаркому від 09 березня 1920 року була створена Всеукраїнська архівна комісія. Вона вимагала від установ, що мали архіви повідомити про місце збереження архіву його хронологічні рамки, відповідального за архів, описи справ.
         У 1921 році за ініціативи комісії відповідальними за збереження архівів стали спеціальні губерніальні комісії.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1191

Детальніше...
 
Гетьман Пилип Орлик та перша Конституція України Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

В історії нашого народу є багато постатей, котрі заслуговують на визнання та повагу. В славетному ряду таких людей, поруч з Мазепою та Хмельницьким, стоїть гетьман Пилип Орлик – автор першого у світі конституційного твору. Це був один із найвидатніших діячів ХVІІ-ХVІІІ століття, самовідданий  український патріот, який все життя присвятив боротьбі  за незалежність України.
   Пилип Орлик походив з давнього чеського роду. Його батька Степана було вбито під Хотином у Польсько-Турецькій війні 1673 року. Мати – з роду Малаховських, котрі жили на Віленщині в Ошмянському повіті. Тут, у селі Косуті Ошмянського повіту біля м. Вільно (Вільнюс) у Литві, 11 жовтня 1672 року народився Пилип Орлик. Успішно закінчивши Києво-Могилянську колегію, Пилип Орлик працював писарем у консисторії Київської метрополії, потім – старшим канцеляристом Генеральної військової канцелярії. Згодом він потрапляє до Генеральної військової канцелярії. 1698 року Пилип одружився з дочкою полтавського полковника Павла Герцика Ганною. Це зблизило його з козацькою старшиною. Серед гетьманських довірених керівників він займав особливе місце.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1713

Детальніше...
 
до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі Надрукувати Надіслати електронною поштою

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області
 

Друга світова війна у документах
Державного архіву Сумської області
(до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі)

     Пам'ять жива до тих пір, допоки живі свідки подій та інтерес до документальних джерел. На жаль, все більше свідків подій Другої світової війни відходять у вічність, а ось документи залишаються живим голосом історії, джерелом осмислення минулого для побудови майбутнього.
     Державний архів Сумської області – скарбниця документів періоду  Другої світової війни. Це документи періоду тимчасової німецької окупації Сумської області 1941-1943 років,  документи про партизанський та підпільний рухи, колекції листів громадян, які були примусово вивезені на роботу до Німеччини, спогади ветеранів війни, документи Сумської обласної надзвичайної державної комісії по встановленню злодіянь загарбників та заподіяння ними збитків громадянам, державним підприємствам, колгоспам,громадським організаціям, а також фото.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1515

Детальніше...
 
До 100-х роковин початку Першої світової війни Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області


«Перша світова війна 1914-1918 років на сторінках документів
Державного архіву Сумської області».

Глибокий вплив на долю людства справили війни та революції, якими характеризувалося ХХ століття. Його початок був ознаменований Першою світовою війною, яка тривала з  1 серпня 1914 р. по 11 листопада 1918 р. і була однією з найкровопролитніших в історії людства - в ній загинуло понад 10 млн. осіб. У воєнних діях взяли участь 33 держави із 59 з населенням понад 1,5 млрд. осіб (87 % жителів планети). Вона визнана наукою тим рубежем, на якому завершилася нова і розпочалася новітня історія світу – історія геополітичних змін. Перетворень політичної системи Старого світу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3535

Детальніше...
 
До 22- ї річниці незалежності України Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

 Україна завжди прагнула волі, писав колись великий французький філософ Вольтер, визначаючи фактично українську національну ідею. До волі, що не завжди асоціювалась з власною державністю. Однак, уроки історії навчили нас, що власна держава хоч і не гарантує кожному вирішення всіх його проблем, але без неї повноцінної свободи бути не може. Українська державність має тривалу історію. Не меншу має і історія бездержавного, поневоленого існування українського етносу. Спогади про минулу державну велич, прагнення її відродити постійно спонукали до теоретичних пошуків шляхів та форм втілення віковічної мрії. Ці теоретичні побудови часто лягали в основу практичних дій і зумовлювали чи то наближення, чи то віддалення реалізації ідеї самостійного державно-політичного існування. Концепції державності в концентрованій, узагальненій формі відображали ідеали політичних еліт, прагнення представників народних мас, давали відповіді на питання чим повинна бути українська держава, для чого вона існуватиме, яким шляхом буде побудована.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1986

Детальніше...
 
До 65 – річчя від дня народження Л.Приходько Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Чемпіонська висота Любові Приходько

          В колекції документів визначних спортсменів Сумщини, яка зберігається в Державному архіві Сумської області, є фонд присвячений спортсменці з великої букви, чудової жінки Приходько Любові Федорівні.
          Вона спортсменка – вертольотчиця, неодноразово перемагала на республіканських, союзних та світових першостях по вертольотному спорту.
          Народилася Любов Федорівна Приходько в 1948 році в х.Остробури Лебединського району Сумської області. Закінчила школу, потім торгову школу, працювала продавцем в Сумському універмазі, там записалась в парашутний гурток.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1877

Детальніше...
 
До 100-річчя з дня народження М.Х.Савченко Надрукувати Надіслати електронною поштою

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області

 Гордість твоя, Лебедіє

   Життя та праця задля суспільного блага, приклад для молоді, увага до оточуючих та опікування їхніми проблемами – нині ці слова звучать пафосно і дещо відірвано від реалій. Але люди з такими характеристиками є головним багатством країни, без них рух суспільства вперед не можливий. Саме такою, з трудовим поривом, з колосальним почуттям відповідальності не тільки за сьогодення а й за майбутнє, з глибинним розумінням проблем людей і  бажанням їх розв’язати постає Марія Харитонівна Савченко.
    У Державному архіві Сумської області зберігаються документи, які дозволяють в найдрібніших деталях прослідкувати шлях цієї жінки з бідної селянської сім’ї до найвищих висот у професійному, громадському та політичному житті своєї країни.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1952

Детальніше...
 
Олексію Петровичу Столбіну – 90 років Надрукувати Надіслати електронною поштою
І.П. Кузьменко, Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Сумської області 
                                      
Ім’я українського письменника і педагога Олексія Петровича Столбіна добре відоме всім, хто знає чим живе школа, її вихованці, знає психологію дітей та любить природу.  
3 листопада 2012 року український письменник Олексій Петрович Столбін буде святкувати свій 90-й рік народження.
Педагог, письменник, член Спілки письменників України. Він народився у с.Тьоткіне Глушковського району Курської області в сім’ї робітника. Все життя майбутнього письменника пов’язане з Україною, куди батьки переїхали, коли маленькому Олексію пішов п’ятий рік. Спочатку жили в м.Конотоп, потім його родина переїхала до села Грузького Конотопського району, де він навчався в школі, де почав писати свої перші твори. Тут, на мальовничій українській землі, пройшли роки дитинства і юності.
В 1941 році Олексій Петрович пішов до лав Радянської Армії. Потім був направлений до Вольської школи авіамеханіків, а звідти на фронт, де служив механіком і техніком винищувальної авіації. Після демобілізації О.П. Столбін вступив до Київського університету на факультет журналістики, проте незабаром, через тяжку хворобу, навчання довелося залишити. Після одужання він пішов працювати вчителем мови та літератури до В’язівської семирічної школи, що на Конотопщині, і водночас вступив на заочне відділення Глухівського учительського

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5066

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 9 - 16 з 55