Головна arrow Статті
До 22- ї річниці незалежності України Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

 Україна завжди прагнула волі, писав колись великий французький філософ Вольтер, визначаючи фактично українську національну ідею. До волі, що не завжди асоціювалась з власною державністю. Однак, уроки історії навчили нас, що власна держава хоч і не гарантує кожному вирішення всіх його проблем, але без неї повноцінної свободи бути не може. Українська державність має тривалу історію. Не меншу має і історія бездержавного, поневоленого існування українського етносу. Спогади про минулу державну велич, прагнення її відродити постійно спонукали до теоретичних пошуків шляхів та форм втілення віковічної мрії. Ці теоретичні побудови часто лягали в основу практичних дій і зумовлювали чи то наближення, чи то віддалення реалізації ідеї самостійного державно-політичного існування. Концепції державності в концентрованій, узагальненій формі відображали ідеали політичних еліт, прагнення представників народних мас, давали відповіді на питання чим повинна бути українська держава, для чого вона існуватиме, яким шляхом буде побудована.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1712

Детальніше...
 
До 65 – річчя від дня народження Л.Приходько Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Чемпіонська висота Любові Приходько

          В колекції документів визначних спортсменів Сумщини, яка зберігається в Державному архіві Сумської області, є фонд присвячений спортсменці з великої букви, чудової жінки Приходько Любові Федорівні.
          Вона спортсменка – вертольотчиця, неодноразово перемагала на республіканських, союзних та світових першостях по вертольотному спорту.
          Народилася Любов Федорівна Приходько в 1948 році в х.Остробури Лебединського району Сумської області. Закінчила школу, потім торгову школу, працювала продавцем в Сумському універмазі, там записалась в парашутний гурток.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1601

Детальніше...
 
До 100-річчя з дня народження М.Х.Савченко Надрукувати Надіслати електронною поштою

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області

 Гордість твоя, Лебедіє

   Життя та праця задля суспільного блага, приклад для молоді, увага до оточуючих та опікування їхніми проблемами – нині ці слова звучать пафосно і дещо відірвано від реалій. Але люди з такими характеристиками є головним багатством країни, без них рух суспільства вперед не можливий. Саме такою, з трудовим поривом, з колосальним почуттям відповідальності не тільки за сьогодення а й за майбутнє, з глибинним розумінням проблем людей і  бажанням їх розв’язати постає Марія Харитонівна Савченко.
    У Державному архіві Сумської області зберігаються документи, які дозволяють в найдрібніших деталях прослідкувати шлях цієї жінки з бідної селянської сім’ї до найвищих висот у професійному, громадському та політичному житті своєї країни.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1688

Детальніше...
 
Олексію Петровичу Столбіну – 90 років Надрукувати Надіслати електронною поштою
І.П. Кузьменко, Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Сумської області 
                                      
Ім’я українського письменника і педагога Олексія Петровича Столбіна добре відоме всім, хто знає чим живе школа, її вихованці, знає психологію дітей та любить природу.  
3 листопада 2012 року український письменник Олексій Петрович Столбін буде святкувати свій 90-й рік народження.
Педагог, письменник, член Спілки письменників України. Він народився у с.Тьоткіне Глушковського району Курської області в сім’ї робітника. Все життя майбутнього письменника пов’язане з Україною, куди батьки переїхали, коли маленькому Олексію пішов п’ятий рік. Спочатку жили в м.Конотоп, потім його родина переїхала до села Грузького Конотопського району, де він навчався в школі, де почав писати свої перші твори. Тут, на мальовничій українській землі, пройшли роки дитинства і юності.
В 1941 році Олексій Петрович пішов до лав Радянської Армії. Потім був направлений до Вольської школи авіамеханіків, а звідти на фронт, де служив механіком і техніком винищувальної авіації. Після демобілізації О.П. Столбін вступив до Київського університету на факультет журналістики, проте незабаром, через тяжку хворобу, навчання довелося залишити. Після одужання він пішов працювати вчителем мови та літератури до В’язівської семирічної школи, що на Конотопщині, і водночас вступив на заочне відділення Глухівського учительського

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4534

Детальніше...
 
Остарбайтери. Життя у неволі. Надрукувати Надіслати електронною поштою
Остарбайтери. Життя у неволі.

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області

Друга світова війна – тема багатогранна, потребує тривалого та кропіткого дослідження. Один із її аспектів – насильницьке вивезення населення з окупованих німецькими військами територій для роботи на промислових підприємствах, у сільському господарстві Німеччини. У 2012 році виповнюється 70 років з початку примусового масового вивезення населення України на рабську працю до Німеччини.
   Незважаючи на значні успіхи першого етапу війни, план «Барбаросса» виконаний не був, блискавична війна перетворювалася на затяжну. Для поповнення лав вермахту, який зазнавав втрат внаслідок бойових дій, Гітлер був змушений здійснювати нові призови. У 1941 році у відомства економіки та озброєнь Німеччини виникла потреба у 800 тис. працівників. Вже 7 листопада 1941 року на секретній нараді в Берліні за підписом Геринга виходить указ «Про використання російської (термін «російської» означав «радянської») робочої сили», в якому було дано вказівку про необхідність використання іноземних робітників, в основному, з  Радянського Союзу, на найтяжчих некваліфікованих роботах. Так з’явилася багатомільйонна армія так званих остарбайтерів – працівників зі Сходу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3260

Детальніше...
 
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА Надрукувати Надіслати електронною поштою

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Життя і діяльність цієї людини відбувалися ніби понад часом, адже він був свідком і активним учасником двох революцій, низки пам’ятних подій в історії України ХХ століття. Для кожної події він був легендою з попередньої епохи і, здавалося, виринав на арену історії для того, щоб зробивши свою справу знову канути у небуття.

Про нього і про історичні потрясіння, героєм яких був талановитий революціонер та математик, а ще про його друзів-однодумців, писали багато. Писав спогади і він сам. Враховуючи ту обставину, що видані вони переважно в еміграції, окремі з них тільки сьогодні привертають увагу дослідників життя і діяльності О.М. Коваленка в Україні. Це, передусім, спогади самого Коваленка, які охоплюють період життя від навчання в роменській реальній школі до служби на Чорноморському флоті і опубліковані свого часу в журналі „Визвольний шлях1.” „Потьомкінський” період діяльності висвітлюється в його ж спогадах, знайдених в архіві Української Інформаційної Служби (Лондон)2

Коментарів (1) | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3653

Детальніше...
 
Крила, які кличуть в небо Надрукувати Надіслати електронною поштою
Крила, які кличуть в небо
(до 90-річчя від дня народження І.М. Кожедуба)


Л.Ф.Сорокіна, провідний спеціаліст відділу

інформації та використання документів ДАСО

Сьогодні доводиться багато чого змінювати в своїх поглядах на історичні події, переосмислюючи сторінки історії. Та це ніяк не може відобразитися на головному почутті – загостреному почутті любові до Батьківщини. Люди, які гідно можуть носити ім’я „патріот держави”, є в нашій країні. Але з такою глибиною відчувати його, як це вдавалося уславленому сину українського народу І.М.Кожедубу, знайдеш не багато.

З урахуванням його величезного внеску у визволення України, Росії, Білорусії, Прибалтики та інших країн від фашистських окупантів в роки Великої Вітчизняної війни, відзначаючи його вагомий внесок у прискорення соціально-економічного розвитку України у післявоєнні роки, уряд України вирішив на державному рівні урочисто відзначити 90-річчя від дня народження І.М.Кожедуба.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 2807

Детальніше...
 
До питання про родовід Героя України Олексія Береста Надрукувати Надіслати електронною поштою

До питання про родовід Героя України Олексія Береста

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Про останню, найкровопролитнішу в світовій історії війну, говорилось і говориться багато. Домінуючою темою є героїзм бійців і командирів, опис їх подвигів. Є багато і біографічної інформації. Проте, тільки останнім часом дослідники звертаються до такої теми, як «родове коріння» учасників і героїв війни. Потреба у висвітленні саме цих сторінок біографії посилюється ще й тим, що в багатьох випадках про деталі життя декого з них, та про їх дійсно людський подвиг ми дізнаємося тільки сьогодні. І це на 65 році після закінчення Другої світової війни! Не останньою причиною, яка спонукає нас дослідити походження видатних учасників війни є бажання побачити і зрозуміти життєві обставини, в яких формувалися характери майбутніх героїв і мучеників. Повною мірою це стосується, зокрема,  Олександра Марінеско, Івана Земнухова, та інших, чиї біографії свого часу не вписувались в канонізований образ радянського героя і, як наслідок – десятиліття замовчування.
Окремою сторінкою в цьому списку є життєпис нашого земляка, лейтенанта Олексія Береста.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3289

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 9 - 16 з 51