Головна arrow Статті
Скорботна Україна править тризну Надрукувати Надіслати електронною поштою

Скорботна Україна править тризну

(До 92-ї  річниці бою під Крутами)

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Українська революція 1917-20 років... Якою постає вона в роботах істориків, архівних документах? Безумовно, одна з найгероїчніших сторінок нашого минулого дає всі підстави пишатися здобутками державотворення, високим патріотизмом громадянства, особливо молоді. Водночас, фатальні прорахунки керівництва держави, сліпа надія на всесвітнє „братство народів” замість розбудови власної держави, армії, забезпечення кордонів привели до трагічних наслідків. Безвідповідальні заяви окремих керівників Центральної Ради на зразок „Якщо не буде України соціалістичної – не треба нам ніякої”, або „Україні непотрібна армія, бо вона ні на кого не збирається нападати” не могли не породити анархії, розчарування. Проте, не відразу такий стан опанував суспільство. Багато людей ще довгий час вбачало в лідерах Центральної Ради тих провідників, які виведуть український народ з темряви бездержавного життя.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3854

Детальніше...
 
До дня визволення Сум від німецьких загарбників... Надрукувати Надіслати електронною поштою

Архівні документи розповідають про часи окупації Сумської області

ImageВ.А.Марченко, головний спеціаліст
держархіву Сумської області

Більше 60-ти років минуло від того чорного дня, коли нацисти, розпочавши агресію, одразу ж заходилися завойовувати, розчленовувати, нищити українські землі.

Досить довгий час документи установ, які діяли під час окупації Сумської області, знаходилися на таємному зберіганні. Нині вони стали доступними для дослідників. Ці матеріали дають уявлення про те, яким був окупаційний режим на території Сумської області. 

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 7405

Детальніше...
 
Охорона та реставрація пам’ятників архітектури області Надрукувати Надіслати електронною поштою

Матеріали по охороні та реставрації пам’ятників архітектури Сумської області в фонді Головного управління архітектури Сумської області.   (1944-1979)

ImageЛюдмила Гричановська,
провідний спеціаліст Державного
архіву Сумської області

 Знати свою культуру, своє коріння необхідно. Цю мудрість, надіюсь, не потрібно доводити. Достатньо замітити, - і скоріше всього, буде вірно (хоча і не нове) – що без минулого немає майбутнього, немає розвитку, як окремої людини, так і всього суспільства. Все те що надбано народом, що збиралося, накопичувалося цілими століттями ми повинні берегти і пам’ятати, поєднувати духовні цінності накопичувані людством в процесі свого розвитку.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5462

Детальніше...
 
Розвиток партизанського руху на Сумщині Надрукувати Надіслати електронною поштою
Огляд фондів Державного архіву Сумської області, документи яких відображають розвиток антифашистського підпілля і партизанського руху на Сумщині періоду Другої світової війни (1941-1943 рр.)
 
ImageЛ.М. Власенко, головний спеціаліст
відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

22 червня 1941 року фашистська Німеччина напала на Радянський Союз. Почалася Велика Вітчизняна війна. Нацисти ставили ціль – захват території і багатств нашої країни, колонізацію і експлуатацію населення. До початку листопада 1941 року була окупована майже вся Україна. Територія Сумської області була включена в так звану військову зону, яка повністю знаходилась під владою нацистів. Треба було готуватись до тривалої і запеклої боротьби з нападниками на своїй землі. Складовою частиною її ставав всенародний опір загарбникам на окупованій території.

В кінці липня 1941 року Сумський обком КП(б)У провів нараду секретарів міськкомів і райкомів партії, голів міських і районних виконавчих комітетів Рад з питань організації підпілля і партизанських загонів. Було сформовано підпільний обком КП(б)У, три міськкоми і райкоми партії, а також обком і 8 райкомів ЛКСМУ.


Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 12096

Детальніше...
 
И.П.Клюшников - русский поэт Надрукувати Надіслати електронною поштою

 Документы Государственного архива Сумской области об И.П.Клюшникове - русском поэте

ImageЛ.А.Покидченко
Начальник відділу організації
та координації архівної справи,
заслужений працівник культури України

Возвращению имени И.П.Клюшникова из забытья очень много сделали журналист еженедельника «Панорама Сумщины», известный краевед Г.Т.Петров (майский номер газеты за 1992 год полностью посвящен Ивану Петровичу), а также единственный не только в Украине, но и на территории, как теперь говорят, бывшего СССР, исследователь творчества Клюшникова, кандидат филологических наук Е.Г.Ткаченко, благодаря усилиям которой издана первая книга стихов поэта «Сердце просится любить» (Сумы, 1993) и книга «Иван Клюшников. Судьба и творчество»(Лебедин, 1995).

Родовое имение Клюшниковых находилось в хуторе Криничном Сумского уезда - «досталось по отказу от Никифора Клюшникова»1 (отсюда различные названия хутора - Криничный, Никифоровка, Клюшников), им принадлежали 442 десятины земли, а также крестьяне «мужского пола 74 и женского 86 душ»2. Здесь 2 декабря 1811 г. в семье Петра Трофимовича и Прасковьи Васильевны Клюшниковых родился сын Иван. Его дед Трофим Клюшников служил подпрапорщиком в Сумском полку3, отец - был чиновником 5 класса, и в 1811 г. согласно «Табели о рангах» род Клюшниковых был занесен в Дворянскую Родословную Книгу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3489

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 49 - 53 з 53