Головна arrow Статті
Український розвідник Іван Литвиненко Надрукувати Надіслати електронною поштою

Український розвідник Іван Литвиненко

(до 117-річчя з дня народження)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

З дитинства кожен із нас захоплювався книжковими історіями про відважних розвідників, їх сміливістю, розумом і відданістю справі. Окрема тема – кінематограф. Фільм про Штірліца став втіленням легенди про радянських розвідників часів Другої Світової війни, персоніфікацією зусиль кількох груп агентів у лабіринтах Третього рейху.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4628

Детальніше...
 
Вознесенська церква і родинний склеп Драгомирових Надрукувати Надіслати електронною поштою

Вознесенська церква і родинний склеп Драгомирових

Козлов О.М.
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Місто Конотоп – (вчені вважають, що його назва походить від слова “конотопье”, багнисте місце) заснований у 30-хх роках XVII ст. на пограниччі Речі Посполитої та Московської держави. Конотоп був одним з тих прикордонних укріплень, які поляки будували по лінії Путивльського рубежу. Спочатку це був “городок”, обнесений з трьох боків валом, котрий двома паралельними сторонами упирався в річку Єзуч, складавши четверту сторону цього містечка.1

Раніше ці землі належали путивльцю Никифору Яцину, але після Деулинського перемир’я 1618 року, за яким Москва віддала Польщі Чернігово-Сіверські землі, побережжя Сейму було віддане королем Володиславом IV Юрію Оссолінському для заселення та будівництва прикордонних містечок.

За часів визвольної війни українського народу 1648-1654 років Конотоп був сотенним містечком Чернігівського, потім Ніжинського полку. Після вигнання поляків, Яцин почав віднімати у конотопців свої колишні землі. Це питання вирішувалось у Москві, але закінчилося нічим, так як уже важко було здвинути конотопців з місця.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 6381

Детальніше...
 
Корупція та боротьба з нею в умовах “нового порядку” Надрукувати Надіслати електронною поштою

Корупція та боротьба з нею в умовах “нового порядку”

(За матеріалами обласних окупаційних видань 1941-1943 рр.)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Як це не здається неймовірним на перший погляд, але ініціатива встановлення твердого порядку в прифронтовій смузі неодноразово висловлювалася саме з боку українського населення, яке зазвичай потерпало від хаосу в умовах зміни “влади”. (До речі, такі випадки в світовій практиці трапляються і сьогодні, що підтверджують події в Іраку.)

З іншого боку і німецька адміністрація, особливо її господарські органи прагнули організувати місцеве громадське життя, без чого було неможливо ефективно проводити окупаційну політику, особливо її економічну складову.

Ще в умовах наступу вище армійське командування намагалося утримати від «надмірного» грабунку свої військові частини. Так, 18 серпня було видане “Особливе розпорядження №59” командуючого оперативного тилового району групи армій “Південь”, в якому зокрема говорилося, що вермахт зобов`язаний  берегти сільськогосподарський інвентар, не забирати трактори та машини, не розбирати їх на запчастини, заборонялося також забирати коней та іншу худобу, забивати племінний скот і молодняк, чіпати посівне зерно1.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3868

Детальніше...
 
Скорботна Україна править тризну Надрукувати Надіслати електронною поштою

Скорботна Україна править тризну

(До 92-ї  річниці бою під Крутами)

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Українська революція 1917-20 років... Якою постає вона в роботах істориків, архівних документах? Безумовно, одна з найгероїчніших сторінок нашого минулого дає всі підстави пишатися здобутками державотворення, високим патріотизмом громадянства, особливо молоді. Водночас, фатальні прорахунки керівництва держави, сліпа надія на всесвітнє „братство народів” замість розбудови власної держави, армії, забезпечення кордонів привели до трагічних наслідків. Безвідповідальні заяви окремих керівників Центральної Ради на зразок „Якщо не буде України соціалістичної – не треба нам ніякої”, або „Україні непотрібна армія, бо вона ні на кого не збирається нападати” не могли не породити анархії, розчарування. Проте, не відразу такий стан опанував суспільство. Багато людей ще довгий час вбачало в лідерах Центральної Ради тих провідників, які виведуть український народ з темряви бездержавного життя.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4121

Детальніше...
 
До дня визволення Сум від німецьких загарбників... Надрукувати Надіслати електронною поштою

Архівні документи розповідають про часи окупації Сумської області

ImageВ.А.Марченко, головний спеціаліст
держархіву Сумської області

Більше 60-ти років минуло від того чорного дня, коли нацисти, розпочавши агресію, одразу ж заходилися завойовувати, розчленовувати, нищити українські землі.

Досить довгий час документи установ, які діяли під час окупації Сумської області, знаходилися на таємному зберіганні. Нині вони стали доступними для дослідників. Ці матеріали дають уявлення про те, яким був окупаційний режим на території Сумської області. 

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 8445

Детальніше...
 
Охорона та реставрація пам’ятників архітектури області Надрукувати Надіслати електронною поштою

Матеріали по охороні та реставрації пам’ятників архітектури Сумської області в фонді Головного управління архітектури Сумської області.   (1944-1979)

ImageЛюдмила Гричановська,
провідний спеціаліст Державного
архіву Сумської області

 Знати свою культуру, своє коріння необхідно. Цю мудрість, надіюсь, не потрібно доводити. Достатньо замітити, - і скоріше всього, буде вірно (хоча і не нове) – що без минулого немає майбутнього, немає розвитку, як окремої людини, так і всього суспільства. Все те що надбано народом, що збиралося, накопичувалося цілими століттями ми повинні берегти і пам’ятати, поєднувати духовні цінності накопичувані людством в процесі свого розвитку.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5867

Детальніше...
 
Розвиток партизанського руху на Сумщині Надрукувати Надіслати електронною поштою
Огляд фондів Державного архіву Сумської області, документи яких відображають розвиток антифашистського підпілля і партизанського руху на Сумщині періоду Другої світової війни (1941-1943 рр.)
 
ImageЛ.М. Власенко, головний спеціаліст
відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

22 червня 1941 року фашистська Німеччина напала на Радянський Союз. Почалася Велика Вітчизняна війна. Нацисти ставили ціль – захват території і багатств нашої країни, колонізацію і експлуатацію населення. До початку листопада 1941 року була окупована майже вся Україна. Територія Сумської області була включена в так звану військову зону, яка повністю знаходилась під владою нацистів. Треба було готуватись до тривалої і запеклої боротьби з нападниками на своїй землі. Складовою частиною її ставав всенародний опір загарбникам на окупованій території.

В кінці липня 1941 року Сумський обком КП(б)У провів нараду секретарів міськкомів і райкомів партії, голів міських і районних виконавчих комітетів Рад з питань організації підпілля і партизанських загонів. Було сформовано підпільний обком КП(б)У, три міськкоми і райкоми партії, а також обком і 8 райкомів ЛКСМУ.


Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 12944

Детальніше...
 
И.П.Клюшников - русский поэт Надрукувати Надіслати електронною поштою

 Документы Государственного архива Сумской области об И.П.Клюшникове - русском поэте

ImageЛ.А.Покидченко
Начальник відділу організації
та координації архівної справи,
заслужений працівник культури України

Возвращению имени И.П.Клюшникова из забытья очень много сделали журналист еженедельника «Панорама Сумщины», известный краевед Г.Т.Петров (майский номер газеты за 1992 год полностью посвящен Ивану Петровичу), а также единственный не только в Украине, но и на территории, как теперь говорят, бывшего СССР, исследователь творчества Клюшникова, кандидат филологических наук Е.Г.Ткаченко, благодаря усилиям которой издана первая книга стихов поэта «Сердце просится любить» (Сумы, 1993) и книга «Иван Клюшников. Судьба и творчество»(Лебедин, 1995).

Родовое имение Клюшниковых находилось в хуторе Криничном Сумского уезда - «досталось по отказу от Никифора Клюшникова»1 (отсюда различные названия хутора - Криничный, Никифоровка, Клюшников), им принадлежали 442 десятины земли, а также крестьяне «мужского пола 74 и женского 86 душ»2. Здесь 2 декабря 1811 г. в семье Петра Трофимовича и Прасковьи Васильевны Клюшниковых родился сын Иван. Его дед Трофим Клюшников служил подпрапорщиком в Сумском полку3, отец - был чиновником 5 класса, и в 1811 г. согласно «Табели о рангах» род Клюшниковых был занесен в Дворянскую Родословную Книгу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3757

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 49 - 56 з 56