Головна arrow Статті
Родовід Терещенків за матеріалами РДІА Надрукувати Надіслати електронною поштою

Родовід Терещенків за матеріалами РДІА

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

У надзвичайно цікавому та важливому для дослідників фонді Департаменту Герольдії Російського державного історичного архіву (м. Санкт-Петербург) зберігається справа про дворянство Терещенків, вихідців з Глухівського повіту Чернігівської губернії, які зоставили свій слід підприємців та меценатів не тільки у рідному Глухові, а й у Києві, Москві, та за кордоном Російської імперії.

Справа на 140 аркушах, до нас її вивчали лише четверо дослідників, датується вона 1842-1888 рр.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 6208

Детальніше...
 
Родовід Нарановичів Надрукувати Надіслати електронною поштою

Родовід Нарановичів

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Відсутність своєї державності протягом століть змушувала талановитих вихідців з України працювати на благо сусідніх держав. Тільки близько тридцяти уродженців колишнього Кролевецького повіту Чернігівської губернії залишили яскравий слід на культурному та науковому небосхилі Російської імперії. І майже у кожному випадку у словосполученнях “перший видатний дослідник”, “основоположник галузі ”присутнє слово “російський”. У деяких випадках не вказується місце народження. Нам хотілося за допомогою архівних матеріалів дослідити життєвий шлях своїх земляків, їх нащадків, і довести, що своїм корінням вони походять саме з України, з її маленької складової частини -Кролевеччини.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4763

Детальніше...
 
Рейд у безсмертя Надрукувати Надіслати електронною поштою

Рейд у безсмертя

(до 85 річниці Другого Зимового походу)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області.

Сьогодні  в науковому і  громадському житті нашої держави часто звучать слова про витоки  українського патріотизму, про потребу сконструювати якусь сучасну українську „політичну” націю. А ідеологічним підґрунтям цієї конструкції пропонують зробити весь набір героїчних вчинків нашої тисячолітньої історії: від княжих дружинників і козацтва до „героїв громадянської війни” і партизанів Другої Світової. При цьому зазвичай не береться до уваги: чи слугували українським інтересам ці, хай навіть найяскравіші зразки людської хоробрості і самопожертви. Тому і виявляються часто в одному списку, призначеному до вшанувань, люди, які в реальному житті були запеклими ворогами.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4764

Детальніше...
 
Родовід Мосцепанових Надрукувати Надіслати електронною поштою

Родовід Мосцепанових

Козлов О.М.
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Нинішня наша доробка присвячена роду кролевецького архітектора ХVIII ст.., учня славнозвісних архітекторів В. Баженова та А. Квасова М.К. Мосцепанова. Рід досі не вивчався. Винятком є стаття О. Лазаревського „Архітектор Мостипанов” у четвертому номері „Київської старовини” за 1902 р. Деякі відомості про службу самого Мосцепанова містить і стаття Петрова „Из материалов о В. И. Баженове”// Ежегодник института истории искусств.1957.- М.: Архитектура и живопись, 1958.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4465

Детальніше...
 
В пам`ять про відважну зв`язкову Надрукувати Надіслати електронною поштою

В пам`ять про відважну зв`язкову

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області.

Є в нашій історії імена й події, про які треба постійно пам`ятати,  шукаючи в них не так фактів минулого, як джерела натхнення для сучасників. Однією з таких подій вважається Українська революція 1917-1920 років та боротьба за збереження державності. Вона покликала на історичну арену тисячі нових людей, іменами і цитатами з творів яких сьогодні наповнені підручники історії. Але серед тих подвижників української справи були мільйони скромних і непомітних, чиї не тільки вчинки, але й імена лише сьогодні стають предметом гордості й поваги.

Згадка про зв`язкову штабу Армії Української Народної Республіки Настю Гудимович лише раз чи двічі зустрічається серед літератури про  перші Визвольні змагання. Втім, справи які їй приходилось робити, або до яких вона мала причетність, зобов`язують нас бодай дізнатися більше про цю незвичайну дівчину, якій довелося з 16 років і до кінця свого короткого життя перебувати в центрі доленосних для України  подій.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4557

Детальніше...
 
Доля і недоля генерала Грекова Надрукувати Надіслати електронною поштою

Доля і недоля генерала Грекова

(До 120-річчя з дня народження)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

В наші часи ім’ям колишнього військового міністра Української Народної Республіки та командуючого Українською Галицькою армією генерала Грекова названо невеличку затишну вулицю у Львові, на якій розташовується штаб Західного оперативно-територіального командування сучасних Збройних сил України. Оце — і все про нашого земляка - глухівчанина, якому пів-України має завдячувати територіальною цілісністю. Йому 21 листопада 2005-го минуло 120 років.

Раніше про цю людину було написано багато. Проте  інформація переважно була розкидана по закордонних виданнях. Тому прізвище генерала зустрічається в двох варіантах: Греків і Греков. Частина відомостей чекала на дослідників у радянських архівах.  Найповніше висвітлив біографію Українського героя київський історик Ярослав Тинченко. Пропонована стаття є частково стислим переказом його дослідження. Також в ній використано матеріали інших публікацій.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4610

Детальніше...
 
Світоч науки Надрукувати Надіслати електронною поштою

Світоч науки

Кролевецькій жіночій гімназії – 125 років

О.М. Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

14 листопада 2000 року виповнилось 125 років з дня відкриття у Кролевці жіночої гімназії. Для нашого міста це неабияка подія. До ювілею нами підготовлена коротенька довідка про історію цього навчального закладу. В основу довідки покладено матеріали з Центрального державного історичного архіву України (м. Київ) та державного архіву Чернігівської області. В цих архівах нами віднайдено та опрацьовано більш 20 справ, що стосуються Кролевецької гімназії. За винятком двох справ, всі матеріали використовуються вперше. В статті також використані записані нами у 1993-1995 рр. спогади колишніх гімназисток В. М. Ревенко та Д. М. Ранюк, за які їм глибоко вдячні.
Дати вказано за старим стилем.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5823

Детальніше...
 
Хутір Жовтоніжки – історія без продовження Надрукувати Надіслати електронною поштою

Хутір Жовтоніжки – історія без продовження

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Працюючи над повстанськими матеріалами, особливо над чекістськими інтерпретаціями їхнього змісту неодноразово ловив себе на відчутті ще чиєїсь присутності. І це не дивно, адже дослідник має справу не з подіями, а з їх версіями, які народжувалися в закурених кабінетах слідчих НКВД під моторошний хрускіт кісток тих, з кого “добували зізнання”. Тож мимоволі доводиться мати справу з невидимим “співавтором”.

І ось переді мною – акт звинувачення, який нараховує 28 аркушів з описом подій, біографій людей. Кілька десятків людських доль, років боротьби і підпільної діяльності зведено в “Дело № 401 – “Погромщики”.

В грудні 1930 – січні 1931 року Сумським Оперативним Сектором ГПУ була ліквідована “кулацко – повстанческая контрреволюционная организация”, яка діяла на території колишнього Синівського, Липоводолинського і Недригайлівського районів1.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3814

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 41 - 48 з 56