Головна arrow Статті
Доля і недоля генерала Грекова Надрукувати Надіслати електронною поштою

Доля і недоля генерала Грекова

(До 120-річчя з дня народження)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

В наші часи ім’ям колишнього військового міністра Української Народної Республіки та командуючого Українською Галицькою армією генерала Грекова названо невеличку затишну вулицю у Львові, на якій розташовується штаб Західного оперативно-територіального командування сучасних Збройних сил України. Оце — і все про нашого земляка - глухівчанина, якому пів-України має завдячувати територіальною цілісністю. Йому 21 листопада 2005-го минуло 120 років.

Раніше про цю людину було написано багато. Проте  інформація переважно була розкидана по закордонних виданнях. Тому прізвище генерала зустрічається в двох варіантах: Греків і Греков. Частина відомостей чекала на дослідників у радянських архівах.  Найповніше висвітлив біографію Українського героя київський історик Ярослав Тинченко. Пропонована стаття є частково стислим переказом його дослідження. Також в ній використано матеріали інших публікацій.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4052

Детальніше...
 
Світоч науки Надрукувати Надіслати електронною поштою

Світоч науки

Кролевецькій жіночій гімназії – 125 років

О.М. Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

14 листопада 2000 року виповнилось 125 років з дня відкриття у Кролевці жіночої гімназії. Для нашого міста це неабияка подія. До ювілею нами підготовлена коротенька довідка про історію цього навчального закладу. В основу довідки покладено матеріали з Центрального державного історичного архіву України (м. Київ) та державного архіву Чернігівської області. В цих архівах нами віднайдено та опрацьовано більш 20 справ, що стосуються Кролевецької гімназії. За винятком двох справ, всі матеріали використовуються вперше. В статті також використані записані нами у 1993-1995 рр. спогади колишніх гімназисток В. М. Ревенко та Д. М. Ранюк, за які їм глибоко вдячні.
Дати вказано за старим стилем.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5025

Детальніше...
 
Хутір Жовтоніжки – історія без продовження Надрукувати Надіслати електронною поштою

Хутір Жовтоніжки – історія без продовження

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Працюючи над повстанськими матеріалами, особливо над чекістськими інтерпретаціями їхнього змісту неодноразово ловив себе на відчутті ще чиєїсь присутності. І це не дивно, адже дослідник має справу не з подіями, а з їх версіями, які народжувалися в закурених кабінетах слідчих НКВД під моторошний хрускіт кісток тих, з кого “добували зізнання”. Тож мимоволі доводиться мати справу з невидимим “співавтором”.

І ось переді мною – акт звинувачення, який нараховує 28 аркушів з описом подій, біографій людей. Кілька десятків людських доль, років боротьби і підпільної діяльності зведено в “Дело № 401 – “Погромщики”.

В грудні 1930 – січні 1931 року Сумським Оперативним Сектором ГПУ була ліквідована “кулацко – повстанческая контрреволюционная организация”, яка діяла на території колишнього Синівського, Липоводолинського і Недригайлівського районів1.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3213

Детальніше...
 
Український розвідник Іван Литвиненко Надрукувати Надіслати електронною поштою

Український розвідник Іван Литвиненко

(до 117-річчя з дня народження)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

З дитинства кожен із нас захоплювався книжковими історіями про відважних розвідників, їх сміливістю, розумом і відданістю справі. Окрема тема – кінематограф. Фільм про Штірліца став втіленням легенди про радянських розвідників часів Другої Світової війни, персоніфікацією зусиль кількох груп агентів у лабіринтах Третього рейху.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4090

Детальніше...
 
Вознесенська церква і родинний склеп Драгомирових Надрукувати Надіслати електронною поштою

Вознесенська церква і родинний склеп Драгомирових

Козлов О.М.
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Місто Конотоп – (вчені вважають, що його назва походить від слова “конотопье”, багнисте місце) заснований у 30-хх роках XVII ст. на пограниччі Речі Посполитої та Московської держави. Конотоп був одним з тих прикордонних укріплень, які поляки будували по лінії Путивльського рубежу. Спочатку це був “городок”, обнесений з трьох боків валом, котрий двома паралельними сторонами упирався в річку Єзуч, складавши четверту сторону цього містечка.1

Раніше ці землі належали путивльцю Никифору Яцину, але після Деулинського перемир’я 1618 року, за яким Москва віддала Польщі Чернігово-Сіверські землі, побережжя Сейму було віддане королем Володиславом IV Юрію Оссолінському для заселення та будівництва прикордонних містечок.

За часів визвольної війни українського народу 1648-1654 років Конотоп був сотенним містечком Чернігівського, потім Ніжинського полку. Після вигнання поляків, Яцин почав віднімати у конотопців свої колишні землі. Це питання вирішувалось у Москві, але закінчилося нічим, так як уже важко було здвинути конотопців з місця.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5585

Детальніше...
 
Корупція та боротьба з нею в умовах “нового порядку” Надрукувати Надіслати електронною поштою

Корупція та боротьба з нею в умовах “нового порядку”

(За матеріалами обласних окупаційних видань 1941-1943 рр.)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Як це не здається неймовірним на перший погляд, але ініціатива встановлення твердого порядку в прифронтовій смузі неодноразово висловлювалася саме з боку українського населення, яке зазвичай потерпало від хаосу в умовах зміни “влади”. (До речі, такі випадки в світовій практиці трапляються і сьогодні, що підтверджують події в Іраку.)

З іншого боку і німецька адміністрація, особливо її господарські органи прагнули організувати місцеве громадське життя, без чого було неможливо ефективно проводити окупаційну політику, особливо її економічну складову.

Ще в умовах наступу вище армійське командування намагалося утримати від «надмірного» грабунку свої військові частини. Так, 18 серпня було видане “Особливе розпорядження №59” командуючого оперативного тилового району групи армій “Південь”, в якому зокрема говорилося, що вермахт зобов`язаний  берегти сільськогосподарський інвентар, не забирати трактори та машини, не розбирати їх на запчастини, заборонялося також забирати коней та іншу худобу, забивати племінний скот і молодняк, чіпати посівне зерно1.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3471

Детальніше...
 
Скорботна Україна править тризну Надрукувати Надіслати електронною поштою

Скорботна Україна править тризну

(До 92-ї  річниці бою під Крутами)

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Українська революція 1917-20 років... Якою постає вона в роботах істориків, архівних документах? Безумовно, одна з найгероїчніших сторінок нашого минулого дає всі підстави пишатися здобутками державотворення, високим патріотизмом громадянства, особливо молоді. Водночас, фатальні прорахунки керівництва держави, сліпа надія на всесвітнє „братство народів” замість розбудови власної держави, армії, забезпечення кордонів привели до трагічних наслідків. Безвідповідальні заяви окремих керівників Центральної Ради на зразок „Якщо не буде України соціалістичної – не треба нам ніякої”, або „Україні непотрібна армія, бо вона ні на кого не збирається нападати” не могли не породити анархії, розчарування. Проте, не відразу такий стан опанував суспільство. Багато людей ще довгий час вбачало в лідерах Центральної Ради тих провідників, які виведуть український народ з темряви бездержавного життя.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3716

Детальніше...
 
До дня визволення Сум від німецьких загарбників... Надрукувати Надіслати електронною поштою

Архівні документи розповідають про часи окупації Сумської області

ImageВ.А.Марченко, головний спеціаліст
держархіву Сумської області

Більше 60-ти років минуло від того чорного дня, коли нацисти, розпочавши агресію, одразу ж заходилися завойовувати, розчленовувати, нищити українські землі.

Досить довгий час документи установ, які діяли під час окупації Сумської області, знаходилися на таємному зберіганні. Нині вони стали доступними для дослідників. Ці матеріали дають уявлення про те, яким був окупаційний режим на території Сумської області. 

Коментарів (2) | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 7015

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 41 - 48 з 51