Головна arrow Статті
«Україна для мене така велична, що я і вдруге не завагаюсь померти за неї» Надрукувати Надіслати електронною поштою

«Україна для мене така велична, що я і вдруге не завагаюсь померти за неї»

Чи стануть останні слова Семена Сапуна написом на пам`ятнику українським героям?

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області.

Цікаву властивість має людська пам`ять. Чим більше лихоліть проносилось над нашою землею, тим виразніше, рельєфніше проступають з минулого імена і справи тих, чий подвиг залишився непоміченим сучасниками. Непоміченим, бо для одних те, що сталося в ніч на 20 лютого 1943 року було оповито незрозумілою завісою мовчання. Для інших – сама згадка була небезпечною, а один тільки натяк на особисте знайомство з загиблими міг коштувати свободи.

Втім, надамо слово свідку однієї з багатьох страт, які стались у нашому місті в роки німецької окупації.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3853

Детальніше...
 
Сумський повіт в Українській революції 1917 – 1920 років Надрукувати Надіслати електронною поштою

Сумський повіт в Українській революції 1917 – 1920 років

(політико – правовий аспект)

Геннадій Іванущенко, директор
Державного архіву Сумської області

На початок 1917 року територія нашого краю перебувала у складі чотирьох російських губерній: Сумський повіт, до якого входив і нинішній Білопільський район, належав до Харківської губернії1.

Внаслідок революційних подій, які почалися в Петрограді у лютому 1917 року і закінчились падінням самодержавства 3 березня, по всій країні  розпочалося створення нових органів влади, підконтрольних Тимчасовому уряду. 5 березня 1917 року газета “Сумський вісник” повідомляла про відречення Миколи II, а вже 8 березня було надруковано Наказ начальника громадської охорони № 1 від 7.03.1917 р.: «Распоряженіемь временнаго Сумского Комитета я избрань начальникомь общественной охраны и всьхь вооруженныхъ силь г.Сумь и уезда, и 6 сего Марта вступиль в исправление обязанностей (…)
Начальникь общественной охраны полковникь Катасоновь2..»

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 9736

Детальніше...
 
Тарас Шевченко і Українська революція 1917-1920 років Надрукувати Надіслати електронною поштою

Тарас Шевченко і Українська революція 1917-1920 років

(за матеріалами Державного архіву Сумської області)

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області.

На цьому тижні ми святкуємо дві знаменні події, значення яких для розвитку і ствердження української справи важко переоцінити. Це 90-ліття початку Української революції 1917 року, створення Центральної Ради і шевченківські дні.

Пробуджена завдяки багаторічній просвітницькій роботі української інтелігенції та каталізована революційними подіями 1917 року воля народу до державного життя знаходила своє ідеологічне обґрунтування у творах великого Кобзаря.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5686

Детальніше...
 
БОРОТЬБА ЗА УКРАЇНСЬКУ ДЕРЖАВУ ЧЕКАЄ НА ВИЗНАННЯ Надрукувати Надіслати електронною поштою

БОРОТЬБА  ЗА УКРАЇНСЬКУ ДЕРЖАВУ ЧЕКАЄ НА ВИЗНАННЯ
(14 жовтня – день народження УПА)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Як відомо, закінчення німецько – радянської війни Провід ОУН і Головне Командування УПА розглядало як своєрідний вступ до ще одного, тоді здавалось цілком можливого конфлікту між СРСР та США. Такий конфлікт вважався  реальним, з огляду на значні втрати, яких зазнав український національно – визвольний рух у боротьбі з тоталітарними режимами: нацистської Німеччини та більшовицького Радянського Союзу. Сподівання на війну між США та СРСР, точніше на вигоди для України від цього конфлікту помітні в окремих статтях теоретиків і практиків визвольної боротьби українського народу. Значною мірою такі настрої, як показують протоколи допитів учасників та симпатиків боротьби ОУН – УПА, були поширені і серед населення. Слід зазначити, що серед сучасних публікацій, присвячених визвольному рухові воєнного і повоєнного часу майже немає праць, які б досліджували зміну тактики боротьби керівництвом воюючої України в залежності від очікуваних геополітичних змін. Виняток становлять кілька публікацій, присвячених перспективам III Світової війни.1

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3570

Детальніше...
 
Вірш О. Олеся "Під Крутами" Надрукувати Надіслати електронною поштою

Олександр Олесь
ПІД КРУТАМИ


Ще до хутора далеко
Натомився… шкода ніг…
Сніп під голову поклав я
І у чистім полі ліг.
 Срібним лебідем у хмарах
 Місяць весело купавсь,
 Срібло струшував із себе
 Може сонцю усміхавсь.
Не згадаю, що до мене
Вітер тихо шепотів,
Мозок стомлений не вловить
Тихокрилих навіть слів.
 Я заснув і став, як камінь,
 Коли чую хтось прибіг
 І схопив мене за руку.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5043

Детальніше...
 
М. Данько. Життя на лезі ножа. Надрукувати Надіслати електронною поштою

Микола Данько.  Життя на лезі ножа

Клюєва О. О.
Головний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Є у кожного народу яскраві представники, особистості, через призму житття та творчості яких постає  історична доля цього народу, постає і його майбуття. Вустами таких людей, здається, говорить сама історія.

Земля Сумщини дала цілу плеяду синів та доньок -  мучеників та пророків, які стали уособленням історії українського народу. Серед них – Микола Михайлович Данько. Уродженець села Славгород Краснопільського району, він в дитинстві та юності пройшов звичайну для кожної радянської людини життєву школу: семирічка в рідному селі, військові будні під час Великої Вітчизняної війни (дійшов до Угорщини та Австрії), трудова діяльність на Львівщині у післявоєнний час, навчання у Львівському університеті. Здавалось, пролягав спокійний, рівний шлях. Але не судилося Миколі Михайловичу пливти за течією, насолоджуючись маленькими життєвими радощами. Доля готувала йому тернистий шлях. Його проводирем в житті стало перо поета, перо громадянина.

 

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3305

Детальніше...
 
Життєвий чин Василя Филоновича Надрукувати Надіслати електронною поштою

Життєвий чин Василя Филоновича

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Колись про цю незвичайну людину напишуть монографії і пригодницькі романи. Можливо створять фільми і, дай Боже, поставлять пам`ятники. Проте сьогодні наше завдання – хоча б у загальних рисах окреслити його постать в історії України. Особливо в тій  сторінці, яка стосується визвольної боротьби,  отже, заслуговує на особливу увагу вдячних нащадків.

То хто ж він, Василь Филонович – генерал-хорунжий, дипломат, архівіст і, як з`ясувалося недавно, непересічний контррозвідник?

Серед великої кількості різноманітної літератури, нажаль, ще не вдалося знайти головне джерело для дослідження його життя – метричний запис про народження. Тож покладемось, поки що, на його автобіографічні відомості. Вони суперечливі. Дослідники, які працювали з ними, називають дві дати народження: 15 січня1 і 152 серпня. Так само суперечливо фіксується і рік народження: 18903 або 18944. Є й посилання на 1897 рік. Крапку в цьому питанні поставить тільки метрика. Однак, немає сумніву щодо місця народження – це Суми.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 6809

Детальніше...
 
Сухановы: Сумская ветвь Надрукувати Надіслати електронною поштою

Сухановы: Сумская ветвь

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Рубеж 1917-1920 гг., с известными трагическими событиями, отделивший нас от целого пласта предыдущей истории с ее полнокровной жизнью, оставил взамен массу полузабытых и неразгаданных загадок, связанных с интереснейшими вехами и замечательными, выдающимися личностями, имевшими важное влияние на общественно-политическое развитие разных регионов России ХІХ – начала ХХ века.

В истории предпринимательства уездного городка Сумы, бывшей Харьковской губернии с тяготеющими к нему другими уездами данного региона, первое место в ХІХ веке занимают две фамилии: Харитоненко и Сухановы. Сын крестьянина слободы Нижняя Сыроватка Сумского уезда, Иван Герасимович Харитоненко (25 сентября 1822 – 30 ноября 1891) стал одним из сахарных «королей» России, дослужившись в области предпринимательства и на поприще народного просвещения до чина действительного статского советника, получив при этом ордена Св.Анны 3-й степени (1871), Св.Станислава 2-й степени (1874), Св.Станислава 1-й степени (1890).

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 9324

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 33 - 40 з 56