Головна arrow Статті
М. Данько. Життя на лезі ножа. Надрукувати Надіслати електронною поштою

Микола Данько.  Життя на лезі ножа

Клюєва О. О.
Головний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Є у кожного народу яскраві представники, особистості, через призму житття та творчості яких постає  історична доля цього народу, постає і його майбуття. Вустами таких людей, здається, говорить сама історія.

Земля Сумщини дала цілу плеяду синів та доньок -  мучеників та пророків, які стали уособленням історії українського народу. Серед них – Микола Михайлович Данько. Уродженець села Славгород Краснопільського району, він в дитинстві та юності пройшов звичайну для кожної радянської людини життєву школу: семирічка в рідному селі, військові будні під час Великої Вітчизняної війни (дійшов до Угорщини та Австрії), трудова діяльність на Львівщині у післявоєнний час, навчання у Львівському університеті. Здавалось, пролягав спокійний, рівний шлях. Але не судилося Миколі Михайловичу пливти за течією, насолоджуючись маленькими життєвими радощами. Доля готувала йому тернистий шлях. Його проводирем в житті стало перо поета, перо громадянина.

 

Коментарів (1) | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 2947

Детальніше...
 
Життєвий чин Василя Филоновича Надрукувати Надіслати електронною поштою

Життєвий чин Василя Филоновича

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області

Колись про цю незвичайну людину напишуть монографії і пригодницькі романи. Можливо створять фільми і, дай Боже, поставлять пам`ятники. Проте сьогодні наше завдання – хоча б у загальних рисах окреслити його постать в історії України. Особливо в тій  сторінці, яка стосується визвольної боротьби,  отже, заслуговує на особливу увагу вдячних нащадків.

То хто ж він, Василь Филонович – генерал-хорунжий, дипломат, архівіст і, як з`ясувалося недавно, непересічний контррозвідник?

Серед великої кількості різноманітної літератури, нажаль, ще не вдалося знайти головне джерело для дослідження його життя – метричний запис про народження. Тож покладемось, поки що, на його автобіографічні відомості. Вони суперечливі. Дослідники, які працювали з ними, називають дві дати народження: 15 січня1 і 152 серпня. Так само суперечливо фіксується і рік народження: 18903 або 18944. Є й посилання на 1897 рік. Крапку в цьому питанні поставить тільки метрика. Однак, немає сумніву щодо місця народження – це Суми.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 6284

Детальніше...
 
Сухановы: Сумская ветвь Надрукувати Надіслати електронною поштою

Сухановы: Сумская ветвь

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Рубеж 1917-1920 гг., с известными трагическими событиями, отделивший нас от целого пласта предыдущей истории с ее полнокровной жизнью, оставил взамен массу полузабытых и неразгаданных загадок, связанных с интереснейшими вехами и замечательными, выдающимися личностями, имевшими важное влияние на общественно-политическое развитие разных регионов России ХІХ – начала ХХ века.

В истории предпринимательства уездного городка Сумы, бывшей Харьковской губернии с тяготеющими к нему другими уездами данного региона, первое место в ХІХ веке занимают две фамилии: Харитоненко и Сухановы. Сын крестьянина слободы Нижняя Сыроватка Сумского уезда, Иван Герасимович Харитоненко (25 сентября 1822 – 30 ноября 1891) стал одним из сахарных «королей» России, дослужившись в области предпринимательства и на поприще народного просвещения до чина действительного статского советника, получив при этом ордена Св.Анны 3-й степени (1871), Св.Станислава 2-й степени (1874), Св.Станислава 1-й степени (1890).

Коментарів (4) | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 8135

Детальніше...
 
Родовід Терещенків за матеріалами РДІА Надрукувати Надіслати електронною поштою

Родовід Терещенків за матеріалами РДІА

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

У надзвичайно цікавому та важливому для дослідників фонді Департаменту Герольдії Російського державного історичного архіву (м. Санкт-Петербург) зберігається справа про дворянство Терещенків, вихідців з Глухівського повіту Чернігівської губернії, які зоставили свій слід підприємців та меценатів не тільки у рідному Глухові, а й у Києві, Москві, та за кордоном Російської імперії.

Справа на 140 аркушах, до нас її вивчали лише четверо дослідників, датується вона 1842-1888 рр.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5261

Детальніше...
 
Родовід Нарановичів Надрукувати Надіслати електронною поштою

Родовід Нарановичів

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Відсутність своєї державності протягом століть змушувала талановитих вихідців з України працювати на благо сусідніх держав. Тільки близько тридцяти уродженців колишнього Кролевецького повіту Чернігівської губернії залишили яскравий слід на культурному та науковому небосхилі Російської імперії. І майже у кожному випадку у словосполученнях “перший видатний дослідник”, “основоположник галузі ”присутнє слово “російський”. У деяких випадках не вказується місце народження. Нам хотілося за допомогою архівних матеріалів дослідити життєвий шлях своїх земляків, їх нащадків, і довести, що своїм корінням вони походять саме з України, з її маленької складової частини -Кролевеччини.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4000

Детальніше...
 
Рейд у безсмертя Надрукувати Надіслати електронною поштою

Рейд у безсмертя

(до 85 річниці Другого Зимового походу)

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області.

Сьогодні  в науковому і  громадському житті нашої держави часто звучать слова про витоки  українського патріотизму, про потребу сконструювати якусь сучасну українську „політичну” націю. А ідеологічним підґрунтям цієї конструкції пропонують зробити весь набір героїчних вчинків нашої тисячолітньої історії: від княжих дружинників і козацтва до „героїв громадянської війни” і партизанів Другої Світової. При цьому зазвичай не береться до уваги: чи слугували українським інтересам ці, хай навіть найяскравіші зразки людської хоробрості і самопожертви. Тому і виявляються часто в одному списку, призначеному до вшанувань, люди, які в реальному житті були запеклими ворогами.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4196

Детальніше...
 
Родовід Мосцепанових Надрукувати Надіслати електронною поштою

Родовід Мосцепанових

Козлов О.М.
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Нинішня наша доробка присвячена роду кролевецького архітектора ХVIII ст.., учня славнозвісних архітекторів В. Баженова та А. Квасова М.К. Мосцепанова. Рід досі не вивчався. Винятком є стаття О. Лазаревського „Архітектор Мостипанов” у четвертому номері „Київської старовини” за 1902 р. Деякі відомості про службу самого Мосцепанова містить і стаття Петрова „Из материалов о В. И. Баженове”// Ежегодник института истории искусств.1957.- М.: Архитектура и живопись, 1958.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3805

Детальніше...
 
В пам`ять про відважну зв`язкову Надрукувати Надіслати електронною поштою

В пам`ять про відважну зв`язкову

Геннадій Іванущенко
директор Державного архіву Сумської області.

Є в нашій історії імена й події, про які треба постійно пам`ятати,  шукаючи в них не так фактів минулого, як джерела натхнення для сучасників. Однією з таких подій вважається Українська революція 1917-1920 років та боротьба за збереження державності. Вона покликала на історичну арену тисячі нових людей, іменами і цитатами з творів яких сьогодні наповнені підручники історії. Але серед тих подвижників української справи були мільйони скромних і непомітних, чиї не тільки вчинки, але й імена лише сьогодні стають предметом гордості й поваги.

Згадка про зв`язкову штабу Армії Української Народної Республіки Настю Гудимович лише раз чи двічі зустрічається серед літератури про  перші Визвольні змагання. Втім, справи які їй приходилось робити, або до яких вона мала причетність, зобов`язують нас бодай дізнатися більше про цю незвичайну дівчину, якій довелося з 16 років і до кінця свого короткого життя перебувати в центрі доленосних для України  подій.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3363

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 33 - 40 з 51