Головна arrow Статті
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА Надрукувати Надіслати електронною поштою

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Життя і діяльність цієї людини відбувалися ніби понад часом, адже він був свідком і активним учасником двох революцій, низки пам’ятних подій в історії України ХХ століття. Для кожної події він був легендою з попередньої епохи і, здавалося, виринав на арену історії для того, щоб зробивши свою справу знову канути у небуття.

Про нього і про історичні потрясіння, героєм яких був талановитий революціонер та математик, а ще про його друзів-однодумців, писали багато. Писав спогади і він сам. Враховуючи ту обставину, що видані вони переважно в еміграції, окремі з них тільки сьогодні привертають увагу дослідників життя і діяльності О.М. Коваленка в Україні. Це, передусім, спогади самого Коваленка, які охоплюють період життя від навчання в роменській реальній школі до служби на Чорноморському флоті і опубліковані свого часу в журналі „Визвольний шлях1.” „Потьомкінський” період діяльності висвітлюється в його ж спогадах, знайдених в архіві Української Інформаційної Служби (Лондон)2

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3833

Детальніше...
 
Крила, які кличуть в небо Надрукувати Надіслати електронною поштою
Крила, які кличуть в небо
(до 90-річчя від дня народження І.М. Кожедуба)


Л.Ф.Сорокіна, провідний спеціаліст відділу

інформації та використання документів ДАСО

Сьогодні доводиться багато чого змінювати в своїх поглядах на історичні події, переосмислюючи сторінки історії. Та це ніяк не може відобразитися на головному почутті – загостреному почутті любові до Батьківщини. Люди, які гідно можуть носити ім’я „патріот держави”, є в нашій країні. Але з такою глибиною відчувати його, як це вдавалося уславленому сину українського народу І.М.Кожедубу, знайдеш не багато.

З урахуванням його величезного внеску у визволення України, Росії, Білорусії, Прибалтики та інших країн від фашистських окупантів в роки Великої Вітчизняної війни, відзначаючи його вагомий внесок у прискорення соціально-економічного розвитку України у післявоєнні роки, уряд України вирішив на державному рівні урочисто відзначити 90-річчя від дня народження І.М.Кожедуба.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 2962

Детальніше...
 
До питання про родовід Героя України Олексія Береста Надрукувати Надіслати електронною поштою

До питання про родовід Героя України Олексія Береста

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Про останню, найкровопролитнішу в світовій історії війну, говорилось і говориться багато. Домінуючою темою є героїзм бійців і командирів, опис їх подвигів. Є багато і біографічної інформації. Проте, тільки останнім часом дослідники звертаються до такої теми, як «родове коріння» учасників і героїв війни. Потреба у висвітленні саме цих сторінок біографії посилюється ще й тим, що в багатьох випадках про деталі життя декого з них, та про їх дійсно людський подвиг ми дізнаємося тільки сьогодні. І це на 65 році після закінчення Другої світової війни! Не останньою причиною, яка спонукає нас дослідити походження видатних учасників війни є бажання побачити і зрозуміти життєві обставини, в яких формувалися характери майбутніх героїв і мучеників. Повною мірою це стосується, зокрема,  Олександра Марінеско, Івана Земнухова, та інших, чиї біографії свого часу не вписувались в канонізований образ радянського героя і, як наслідок – десятиліття замовчування.
Окремою сторінкою в цьому списку є життєпис нашого земляка, лейтенанта Олексія Береста.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3499

Детальніше...
 
Вклонімося величним іменам Надрукувати Надіслати електронною поштою
Вклонімося величним іменам

О. О. Клюєва, головний спеціаліст
відділу інформації та використання документів 

Війна… Найбільше випробування для держави, її внутрішнього устрою,  здатності економіки мобілізовувати матеріальні та людські ресурси. Війна оборонна, крім того, це ще й час випробувань людських якостей, показник духу і сутності мільйонів людей, вирваних із звичних мирних умов життя. Саме вони, кожний з мільйонів, становляться вершителями історії, вершителями долі своєї землі. І якщо дух людський  слабкий, прагнення відстояти свободу будь-якою ціною, навіть ціною власного життя, немає, то шанси зберегти незалежність у такої держави незначні.

Саме так стояло питання у 1941 році, коли 22 червня перша авіабомба сповістила про чи не найстрашніше випробування в долі мільйонів радянських людей. Війна, розпочата Німеччиною проти Радянського Союзу, почалася вкрай невдало для останнього. Значні матеріальні, людські, територіальні втрати, здавалося, неминуче вели до краху. Але терези історії схилилися у бік справедливості, у бік народу, який здійснив подвиг не лише в ім’я своєї свободи, а й в ім’я свободи народів Європи.

 

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3373

Детальніше...
 
ПІДПІЛЛЯ ОУН-УПА НА СУМЩИНІ: ДЕТАЛІЗАЦІЯ ПОДІЙ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ДОКУМЕНТІВ СПЕЦСЛУЖБ Надрукувати Надіслати електронною поштою

Пiдпiлля ОУН-УПА на Сумщинi: деталiзацiя подiй через призму документiв спецслужб

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Напередодні визначної дати – 80-ліття від створення Організації Українських Націоналістів наші погляди прикуті не тільки до вікопомних подій кінця січня – початку лютого 1929 року. Ми також прагнемо дослідити жертовний чин продовжувачів справи Євгена Коновальця, українських патріотів, які діяли в 40-х – 50-х роках минулого століття. Актуальність цієї теми зумовлена не тільки бажанням побачити обставини роботи українських підпільників у нових і більш жорстоких історичних обставинах Другої світової війни, а й тим, що ідеї українського націоналізму в цей час проходили випробування на життєздатність в різних куточках України, в тому числі і на Сумщині.

Першоосновою будь-якого дослідження є документ. Історія починається з нього. Тільки він може виступати свідком епохи, інакше ми і надалі будемо приречені віддавати своє минуле на відкуп суб`єктивному тлумаченню представниками різних  політичних сил, які «підганятимуть» історичні події під власну ідеологію. Саме тому сьогодні особливої наукової і суспільної вартості набуває публікація документів з історії Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 7887

Детальніше...
 
Історична довідка до 70-ліття утворення Сумської області Надрукувати Надіслати електронною поштою

Історична довідка до 70-річчя утворення Сумської області

Л.А.Покидченко
, начальник відділу організації та координації архівної справи ДАСО

Сумська область розташована в північно-східній частині України. На півночі і сході вона межує з Брянською, Курською, Бєлгородською областями Росії, на півдні і південному сході – з Полтавською і Харківською, на заході – з Чернігівською областями України.

Сумська область з центром в м. Суми створена згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР 10 січня 1939 р. До її складу ввійшли 12 районів Харківської області (Білопільський, Великописарівський, Грунський, Краснопільський, Лебединський, Миропільський, Охтирський, Сумський, Тростянецький, Улянівський, Хотінський, Штепівський), 17 районів Чернігівської області (Буринський, Глинський, Глухівський, Дубов’язівський, Конотопський, Кролевецький, Недригайлівський, Путивльський, Роменський, Середино-Будський, Смелівський, Талалаївський, Хильчицький, Червоний, Шалигинський, Шосткинський, Ямпільський) та 2 райони Полтавської області (Липоводолинський, Синівський).

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 12496

Детальніше...
 
Особливий комендант Надрукувати Надіслати електронною поштою

Особливий комендант
(До 120-річчя з дня народження Михайла Ковенка)


Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Він увірвався в Українську революцію яскравою, загадковою  постаттю так само несподівано, як і зник. Принаймні, про це  говорять відомі на даний  час історичні джерела. На відміну від багатьох сучасників, які, вже перебуваючи на високих посадах, продовжували ідеологічні шукання та постійно, безперервно, а деякі й безнадійно «еволюціонували», він, здавалося, не мав такої потреби, адже, надзвичайно органічно поєднаний з  народною стихією, ніколи  не був «кабінетним» політиком.  Саме відчуття тієї стихії й давало йому право виконувати найскладніші доручення, брати на себе всю відповідальність у найризикованіших ситуаціях. Як потім з’ясовувалося, саме його інтуїція та рішучість не раз рятували українську справу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3446

Детальніше...
 
Шляхи Олекси Калиника Надрукувати Надіслати електронною поштою

Шляхи Олекси Калиника

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Серед багатьох тих, кого жорстокий вир історії ХХ століття відірвав від рідної землі і кинув у далекі краї розбудовувати українське життя на чужині, був і Олекса Калиник. Ця людина зробила неймовірне: в еміграції, виключно на ентузіазмі та підтримці самих українців, він створив молодіжне об`єднання з розвиненою інфраструктурою (вишкільними таборами, друкованими виданнями). Адже доля кожної еміграції – поступове духовне вимирання, якщо не подбати про молодь, не пов`язати її  з історією і традиціями Батьківщини, не залучити  до  захоплюючої і  почесної місії утвердження серед чужого світу свого національного „Я”. Разом з тим, це була надзвичайно скромна людина, яка не вміла позувати і говорити про свої заслуги. Тому серед немалої кількості української періодики в діаспорі зустрічається багато епізодів, які засвідчують бурхливу організаційну діяльність нашого земляка, але ніде на шпальтах газет немає нічого про нього особисто – лише про українську справу, яку він робив.

 

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4862

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 17 - 24 з 54