Головна arrow Статті
Олексію Петровичу Столбіну – 90 років Надрукувати Надіслати електронною поштою
І.П. Кузьменко, Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Сумської області 
                                      
Ім’я українського письменника і педагога Олексія Петровича Столбіна добре відоме всім, хто знає чим живе школа, її вихованці, знає психологію дітей та любить природу.  
3 листопада 2012 року український письменник Олексій Петрович Столбін буде святкувати свій 90-й рік народження.
Педагог, письменник, член Спілки письменників України. Він народився у с.Тьоткіне Глушковського району Курської області в сім’ї робітника. Все життя майбутнього письменника пов’язане з Україною, куди батьки переїхали, коли маленькому Олексію пішов п’ятий рік. Спочатку жили в м.Конотоп, потім його родина переїхала до села Грузького Конотопського району, де він навчався в школі, де почав писати свої перші твори. Тут, на мальовничій українській землі, пройшли роки дитинства і юності.
В 1941 році Олексій Петрович пішов до лав Радянської Армії. Потім був направлений до Вольської школи авіамеханіків, а звідти на фронт, де служив механіком і техніком винищувальної авіації. Після демобілізації О.П. Столбін вступив до Київського університету на факультет журналістики, проте незабаром, через тяжку хворобу, навчання довелося залишити. Після одужання він пішов працювати вчителем мови та літератури до В’язівської семирічної школи, що на Конотопщині, і водночас вступив на заочне відділення Глухівського учительського

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5439

Детальніше...
 
Остарбайтери. Життя у неволі. Надрукувати Надіслати електронною поштою
Остарбайтери. Життя у неволі.

Ольга Олексіївна Клюєва,
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів Державного архіву Сумської області

Друга світова війна – тема багатогранна, потребує тривалого та кропіткого дослідження. Один із її аспектів – насильницьке вивезення населення з окупованих німецькими військами територій для роботи на промислових підприємствах, у сільському господарстві Німеччини. У 2012 році виповнюється 70 років з початку примусового масового вивезення населення України на рабську працю до Німеччини.
   Незважаючи на значні успіхи першого етапу війни, план «Барбаросса» виконаний не був, блискавична війна перетворювалася на затяжну. Для поповнення лав вермахту, який зазнавав втрат внаслідок бойових дій, Гітлер був змушений здійснювати нові призови. У 1941 році у відомства економіки та озброєнь Німеччини виникла потреба у 800 тис. працівників. Вже 7 листопада 1941 року на секретній нараді в Берліні за підписом Геринга виходить указ «Про використання російської (термін «російської» означав «радянської») робочої сили», в якому було дано вказівку про необхідність використання іноземних робітників, в основному, з  Радянського Союзу, на найтяжчих некваліфікованих роботах. Так з’явилася багатомільйонна армія так званих остарбайтерів – працівників зі Сходу.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3788

Детальніше...
 
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА Надрукувати Надіслати електронною поштою

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОГО ПОРТРЕТА

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Життя і діяльність цієї людини відбувалися ніби понад часом, адже він був свідком і активним учасником двох революцій, низки пам’ятних подій в історії України ХХ століття. Для кожної події він був легендою з попередньої епохи і, здавалося, виринав на арену історії для того, щоб зробивши свою справу знову канути у небуття.

Про нього і про історичні потрясіння, героєм яких був талановитий революціонер та математик, а ще про його друзів-однодумців, писали багато. Писав спогади і він сам. Враховуючи ту обставину, що видані вони переважно в еміграції, окремі з них тільки сьогодні привертають увагу дослідників життя і діяльності О.М. Коваленка в Україні. Це, передусім, спогади самого Коваленка, які охоплюють період життя від навчання в роменській реальній школі до служби на Чорноморському флоті і опубліковані свого часу в журналі „Визвольний шлях1.” „Потьомкінський” період діяльності висвітлюється в його ж спогадах, знайдених в архіві Української Інформаційної Служби (Лондон)2

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4174

Детальніше...
 
Крила, які кличуть в небо Надрукувати Надіслати електронною поштою
Крила, які кличуть в небо
(до 90-річчя від дня народження І.М. Кожедуба)


Л.Ф.Сорокіна, провідний спеціаліст відділу

інформації та використання документів ДАСО

Сьогодні доводиться багато чого змінювати в своїх поглядах на історичні події, переосмислюючи сторінки історії. Та це ніяк не може відобразитися на головному почутті – загостреному почутті любові до Батьківщини. Люди, які гідно можуть носити ім’я „патріот держави”, є в нашій країні. Але з такою глибиною відчувати його, як це вдавалося уславленому сину українського народу І.М.Кожедубу, знайдеш не багато.

З урахуванням його величезного внеску у визволення України, Росії, Білорусії, Прибалтики та інших країн від фашистських окупантів в роки Великої Вітчизняної війни, відзначаючи його вагомий внесок у прискорення соціально-економічного розвитку України у післявоєнні роки, уряд України вирішив на державному рівні урочисто відзначити 90-річчя від дня народження І.М.Кожедуба.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3233

Детальніше...
 
До питання про родовід Героя України Олексія Береста Надрукувати Надіслати електронною поштою

До питання про родовід Героя України Олексія Береста

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Про останню, найкровопролитнішу в світовій історії війну, говорилось і говориться багато. Домінуючою темою є героїзм бійців і командирів, опис їх подвигів. Є багато і біографічної інформації. Проте, тільки останнім часом дослідники звертаються до такої теми, як «родове коріння» учасників і героїв війни. Потреба у висвітленні саме цих сторінок біографії посилюється ще й тим, що в багатьох випадках про деталі життя декого з них, та про їх дійсно людський подвиг ми дізнаємося тільки сьогодні. І це на 65 році після закінчення Другої світової війни! Не останньою причиною, яка спонукає нас дослідити походження видатних учасників війни є бажання побачити і зрозуміти життєві обставини, в яких формувалися характери майбутніх героїв і мучеників. Повною мірою це стосується, зокрема,  Олександра Марінеско, Івана Земнухова, та інших, чиї біографії свого часу не вписувались в канонізований образ радянського героя і, як наслідок – десятиліття замовчування.
Окремою сторінкою в цьому списку є життєпис нашого земляка, лейтенанта Олексія Береста.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3816

Детальніше...
 
Вклонімося величним іменам Надрукувати Надіслати електронною поштою
Вклонімося величним іменам

О. О. Клюєва, головний спеціаліст
відділу інформації та використання документів 

Війна… Найбільше випробування для держави, її внутрішнього устрою,  здатності економіки мобілізовувати матеріальні та людські ресурси. Війна оборонна, крім того, це ще й час випробувань людських якостей, показник духу і сутності мільйонів людей, вирваних із звичних мирних умов життя. Саме вони, кожний з мільйонів, становляться вершителями історії, вершителями долі своєї землі. І якщо дух людський  слабкий, прагнення відстояти свободу будь-якою ціною, навіть ціною власного життя, немає, то шанси зберегти незалежність у такої держави незначні.

Саме так стояло питання у 1941 році, коли 22 червня перша авіабомба сповістила про чи не найстрашніше випробування в долі мільйонів радянських людей. Війна, розпочата Німеччиною проти Радянського Союзу, почалася вкрай невдало для останнього. Значні матеріальні, людські, територіальні втрати, здавалося, неминуче вели до краху. Але терези історії схилилися у бік справедливості, у бік народу, який здійснив подвиг не лише в ім’я своєї свободи, а й в ім’я свободи народів Європи.

 

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 3610

Детальніше...
 
ПІДПІЛЛЯ ОУН-УПА НА СУМЩИНІ: ДЕТАЛІЗАЦІЯ ПОДІЙ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ДОКУМЕНТІВ СПЕЦСЛУЖБ Надрукувати Надіслати електронною поштою

Пiдпiлля ОУН-УПА на Сумщинi: деталiзацiя подiй через призму документiв спецслужб

Геннадій Іванущенко,
директор Державного архіву Сумської області

Напередодні визначної дати – 80-ліття від створення Організації Українських Націоналістів наші погляди прикуті не тільки до вікопомних подій кінця січня – початку лютого 1929 року. Ми також прагнемо дослідити жертовний чин продовжувачів справи Євгена Коновальця, українських патріотів, які діяли в 40-х – 50-х роках минулого століття. Актуальність цієї теми зумовлена не тільки бажанням побачити обставини роботи українських підпільників у нових і більш жорстоких історичних обставинах Другої світової війни, а й тим, що ідеї українського націоналізму в цей час проходили випробування на життєздатність в різних куточках України, в тому числі і на Сумщині.

Першоосновою будь-якого дослідження є документ. Історія починається з нього. Тільки він може виступати свідком епохи, інакше ми і надалі будемо приречені віддавати своє минуле на відкуп суб`єктивному тлумаченню представниками різних  політичних сил, які «підганятимуть» історичні події під власну ідеологію. Саме тому сьогодні особливої наукової і суспільної вартості набуває публікація документів з історії Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 8403

Детальніше...
 
Історична довідка до 70-ліття утворення Сумської області Надрукувати Надіслати електронною поштою

Історична довідка до 70-річчя утворення Сумської області

Л.А.Покидченко
, начальник відділу організації та координації архівної справи ДАСО

Сумська область розташована в північно-східній частині України. На півночі і сході вона межує з Брянською, Курською, Бєлгородською областями Росії, на півдні і південному сході – з Полтавською і Харківською, на заході – з Чернігівською областями України.

Сумська область з центром в м. Суми створена згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР 10 січня 1939 р. До її складу ввійшли 12 районів Харківської області (Білопільський, Великописарівський, Грунський, Краснопільський, Лебединський, Миропільський, Охтирський, Сумський, Тростянецький, Улянівський, Хотінський, Штепівський), 17 районів Чернігівської області (Буринський, Глинський, Глухівський, Дубов’язівський, Конотопський, Кролевецький, Недригайлівський, Путивльський, Роменський, Середино-Будський, Смелівський, Талалаївський, Хильчицький, Червоний, Шалигинський, Шосткинський, Ямпільський) та 2 райони Полтавської області (Липоводолинський, Синівський).

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 13866

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 17 - 24 з 56