Головна arrow Статті
До 80-х роковин Великого терору – масових політичних репресій Надрукувати Надіслати електронною поштою

Ольга Олексіївна Клюєва
Головний спеціаліст відділу  інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

До 80-х роковин Великого терору –
масових політичних  репресій 1937-1938 років

     Історія політичних репресій в Україні за радянської доби досліджується за документами та друкованими виданнями, що зберігаються у державних архівах областей, Центральному державному архіві громадських об’єднань України, а також за документами архівів Служби Безпеки України, що розсекречуються.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 120

Детальніше...
 
До 125-річчя від дня народження Сапухіна П.А. Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Архіви краєзнавця Павла Андрійовича Сапухіна
(до 125-річчя від дня народження краєзнавця та педагога)

     Документи Павла Андрійовича Сапухіна, передані до Державного архіву Сумської області його дочкою Ладою Павлівною Сапухіною, склали окремий фонд. Тематика досліджень і публікацій П.А. Сапухіна, які увійшли до фонду, засвідчує широкий діапазон його інтересів. Це – історичне та літературно-мистецьке краєзнавство, топоніміка, пам'ятки природи, археології, історії та культури, їх збереження і охорона.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 155

Детальніше...
 
До 100-річчя бою під Крутами 29 січня 1918 року Надрукувати Надіслати електронною поштою

Людмила Федорівна Сорокіна
Провідний архівіст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Герої Крут на обороні української державності

Доба Української революції і національно-визвольної боротьби 1917-1921 років покликала до своїх лав патріотів України. Мрія про власну, самостійну і незалежну державу закладалася у генетичній пам’яті народу і передавалася від батька до сина. Слушна година визволення з під впливу російського більшовизму згуртувала національно-патріотичні сили України. Центральна Рада проголошує IV Універсал і Українську Народну Республіку.
Національно-визвольна боротьба за незалежність набирала обертів, адже мала глибоке коріння і не була суто соціальною потребою народу. Українська революція мала національну ідею.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 290

Детальніше...
 
До 85-х роковин Голодомору 1932 – 1933 років в Україні – геноциду Українського народу Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Ісуса розпинали в тридцять три,
А матір-Україну в тридцять третім,
То найстрашніший цвинтар на планеті,
Де кат червоний виплюнув : умри!
Олекса Марченко

     Документи і свідчення усної історії з усією очевидністю підтверджують сплановане масове вбивство більшовицькою владою українських селян засобами штучного голоду, продуктової блокади, насилля.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 356

Детальніше...
 
Із архівних джерел про державотворчі процеси Надрукувати Надіслати електронною поштою

Людмила Федорівна Сорокіна
Провідний архівіст відділу інформації та використання окументів
Державного архіву Сумської області 

   Найбільша кількість унікальних архівних документів, які відтворюють  процес державотворення і здобуття Україною незалежності зберігаються у  Центральному державному архіві вищих органів влади і управління. В фондах архіву представлені документальні джерела діяльності різних владних структур, що функціонували на теренах України у XX столітті. Зібрання цих документів є складовою частиною Національного архівного фонду України. У фондах Державного архіву Сумської області є невелика кількість документів періоду Української революції 1917-1921 років, що дає можливість ознайомитися з актами Центральної Ради, листівками, програмами партій, що брали участь у виборах до Установчих зборів, постановами та циркулярами урядів, що діяли в Україні у той час. Ці матеріали відображають історію тернистого шляху державотворення в нашому регіоні.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 407

Детальніше...
 
До 150 –річчя від дня народження Михайла Грушевського Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

Фундатор української державності

"Вся надія в нас, вся сила - в народі"
М.Грушевський

     29 вересня 2016 року виповнюється 150 років від дня народження Михайла Сергійовича Грушевського (1866-1934) — визначного історика, археолога, літературознавця, соціолога, публіциста, письменника, організатора української науки, громадсько-політичного і державного діяча, засновника Української Народної Республіки.  З його творчою спадщиною пов'язані ідеї відродження     української    культури   і   науки,   історичної свідомості  й національної гідності народу. Він показав, що еволюція людства, попри всі складнощі, має тенденцію до встановлення справедливого демократичного ладу. Влада у державі має належати особам, обраним народом на демократичних засадах, працювати для народу, спиратися на волю його більшості. Очоливши Центральну Раду, він був глибоко переконаний, що нова українська державність має базуватися на принципах демократії і закону.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 889

Детальніше...
 
до 90-ї річниці заснування Державного архіву Сумської області Надрукувати Надіслати електронною поштою
Інна Євгеніївна Гончарова,
Начальник відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області
 
Розвиток архівної справи на Сумщині в 20 30-х роках XX століття

          Основи архівної політики радянського уряду було викладено у «Тимчасовому положенні про архівну справу», яке було затверджено РНК УРСР 20 квітня 1920 р, за яким була передбачена жорстка централізація архівних установ.
           1920 рік  ознаменувався паперовою кризою у державі. Відновлення роботи паперових фабрик потребувало сировини - старого ганчір’я, паперу. Джерелом для постачання фабрик стали відомчі та ін. типи архівів. Постало питання у виявленні непотрібного матеріалу і збереження того, який мав би історичну цінність. Розпочалась робота по збереженню архівів в Україні.
           На підставі Декрету Раднаркому від 09 березня 1920 року була створена Всеукраїнська архівна комісія. Вона вимагала від установ, що мали архіви повідомити про місце збереження архіву його хронологічні рамки, відповідального за архів, описи справ.
         У 1921 році за ініціативи комісії відповідальними за збереження архівів стали спеціальні губерніальні комісії.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1061

Детальніше...
 
Гетьман Пилип Орлик та перша Конституція України Надрукувати Надіслати електронною поштою

Інна Павлівна Кузьменко
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів
Державного архіву Сумської області

В історії нашого народу є багато постатей, котрі заслуговують на визнання та повагу. В славетному ряду таких людей, поруч з Мазепою та Хмельницьким, стоїть гетьман Пилип Орлик – автор першого у світі конституційного твору. Це був один із найвидатніших діячів ХVІІ-ХVІІІ століття, самовідданий  український патріот, який все життя присвятив боротьбі  за незалежність України.
   Пилип Орлик походив з давнього чеського роду. Його батька Степана було вбито під Хотином у Польсько-Турецькій війні 1673 року. Мати – з роду Малаховських, котрі жили на Віленщині в Ошмянському повіті. Тут, у селі Косуті Ошмянського повіту біля м. Вільно (Вільнюс) у Литві, 11 жовтня 1672 року народився Пилип Орлик. Успішно закінчивши Києво-Могилянську колегію, Пилип Орлик працював писарем у консисторії Київської метрополії, потім – старшим канцеляристом Генеральної військової канцелярії. Згодом він потрапляє до Генеральної військової канцелярії. 1698 року Пилип одружився з дочкою полтавського полковника Павла Герцика Ганною. Це зблизило його з козацькою старшиною. Серед гетьманських довірених керівників він займав особливе місце.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 1563

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Всього 1 - 8 з 53