Головна arrow Статті arrow Козлов О.М.
Сухановы: Сумская ветвь Надрукувати Надіслати електронною поштою
18.01.2008

Сухановы: Сумская ветвь

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Рубеж 1917-1920 гг., с известными трагическими событиями, отделивший нас от целого пласта предыдущей истории с ее полнокровной жизнью, оставил взамен массу полузабытых и неразгаданных загадок, связанных с интереснейшими вехами и замечательными, выдающимися личностями, имевшими важное влияние на общественно-политическое развитие разных регионов России ХІХ – начала ХХ века.

В истории предпринимательства уездного городка Сумы, бывшей Харьковской губернии с тяготеющими к нему другими уездами данного региона, первое место в ХІХ веке занимают две фамилии: Харитоненко и Сухановы. Сын крестьянина слободы Нижняя Сыроватка Сумского уезда, Иван Герасимович Харитоненко (25 сентября 1822 – 30 ноября 1891) стал одним из сахарных «королей» России, дослужившись в области предпринимательства и на поприще народного просвещения до чина действительного статского советника, получив при этом ордена Св.Анны 3-й степени (1871), Св.Станислава 2-й степени (1874), Св.Станислава 1-й степени (1890).

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 9321

Останє оновлення ( 18.01.2008 )
Детальніше...
 
Родовід Терещенків за матеріалами РДІА Надрукувати Надіслати електронною поштою
18.01.2008

Родовід Терещенків за матеріалами РДІА

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

У надзвичайно цікавому та важливому для дослідників фонді Департаменту Герольдії Російського державного історичного архіву (м. Санкт-Петербург) зберігається справа про дворянство Терещенків, вихідців з Глухівського повіту Чернігівської губернії, які зоставили свій слід підприємців та меценатів не тільки у рідному Глухові, а й у Києві, Москві, та за кордоном Російської імперії.

Справа на 140 аркушах, до нас її вивчали лише четверо дослідників, датується вона 1842-1888 рр.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5990

Детальніше...
 
Родовід Нарановичів Надрукувати Надіслати електронною поштою
18.01.2008

Родовід Нарановичів

О.М.Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Відсутність своєї державності протягом століть змушувала талановитих вихідців з України працювати на благо сусідніх держав. Тільки близько тридцяти уродженців колишнього Кролевецького повіту Чернігівської губернії залишили яскравий слід на культурному та науковому небосхилі Російської імперії. І майже у кожному випадку у словосполученнях “перший видатний дослідник”, “основоположник галузі ”присутнє слово “російський”. У деяких випадках не вказується місце народження. Нам хотілося за допомогою архівних матеріалів дослідити життєвий шлях своїх земляків, їх нащадків, і довести, що своїм корінням вони походять саме з України, з її маленької складової частини -Кролевеччини.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4719

Останє оновлення ( 18.01.2008 )
Детальніше...
 
Родовід Мосцепанових Надрукувати Надіслати електронною поштою
10.01.2008

Родовід Мосцепанових

Козлов О.М.
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Нинішня наша доробка присвячена роду кролевецького архітектора ХVIII ст.., учня славнозвісних архітекторів В. Баженова та А. Квасова М.К. Мосцепанова. Рід досі не вивчався. Винятком є стаття О. Лазаревського „Архітектор Мостипанов” у четвертому номері „Київської старовини” за 1902 р. Деякі відомості про службу самого Мосцепанова містить і стаття Петрова „Из материалов о В. И. Баженове”// Ежегодник института истории искусств.1957.- М.: Архитектура и живопись, 1958.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 4428

Останє оновлення ( 10.01.2008 )
Детальніше...
 
Світоч науки Надрукувати Надіслати електронною поштою
09.01.2008

Світоч науки

Кролевецькій жіночій гімназії – 125 років

О.М. Козлов
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

14 листопада 2000 року виповнилось 125 років з дня відкриття у Кролевці жіночої гімназії. Для нашого міста це неабияка подія. До ювілею нами підготовлена коротенька довідка про історію цього навчального закладу. В основу довідки покладено матеріали з Центрального державного історичного архіву України (м. Київ) та державного архіву Чернігівської області. В цих архівах нами віднайдено та опрацьовано більш 20 справ, що стосуються Кролевецької гімназії. За винятком двох справ, всі матеріали використовуються вперше. В статті також використані записані нами у 1993-1995 рр. спогади колишніх гімназисток В. М. Ревенко та Д. М. Ранюк, за які їм глибоко вдячні.
Дати вказано за старим стилем.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 5769

Детальніше...
 
Вознесенська церква і родинний склеп Драгомирових Надрукувати Надіслати електронною поштою
08.01.2008

Вознесенська церква і родинний склеп Драгомирових

Козлов О.М.
Провідний спеціаліст Державного архіву Сумської області

Місто Конотоп – (вчені вважають, що його назва походить від слова “конотопье”, багнисте місце) заснований у 30-хх роках XVII ст. на пограниччі Речі Посполитої та Московської держави. Конотоп був одним з тих прикордонних укріплень, які поляки будували по лінії Путивльського рубежу. Спочатку це був “городок”, обнесений з трьох боків валом, котрий двома паралельними сторонами упирався в річку Єзуч, складавши четверту сторону цього містечка.1

Раніше ці землі належали путивльцю Никифору Яцину, але після Деулинського перемир’я 1618 року, за яким Москва віддала Польщі Чернігово-Сіверські землі, побережжя Сейму було віддане королем Володиславом IV Юрію Оссолінському для заселення та будівництва прикордонних містечок.

За часів визвольної війни українського народу 1648-1654 років Конотоп був сотенним містечком Чернігівського, потім Ніжинського полку. Після вигнання поляків, Яцин почав віднімати у конотопців свої колишні землі. Це питання вирішувалось у Москві, але закінчилося нічим, так як уже важко було здвинути конотопців з місця.

Написати перший коментар | Додати посилання на цю статтю | Переглядів: 6381

Останє оновлення ( 08.01.2008 )
Детальніше...